Последњи извештај метеоролога Метјуа Капучија из „Вашингтон поста“ изазвао је узбуну због објаве да је температура воде у Мексичком заливу за три степена Целзијуса виша од просечне.
Он је напоменуо да је 2017. година, кад су услови били слични данашњим, била натпросечна по броју торнада и тада је тексашку обалу Мексичког залива погодио ураган 4. категорије „Харви“.
И Бен Нол, метеоролог новозеландског Националног института за водена и атмосферска истраживања такође је скренуо пажњу на раст температуре мора у Мексичком заливу, неколико дана пре Капучијевог извештаја.
Капучи је објаснио да су тексашки градови Бронсвил, Корпус Кристи и Хјустон имали рекордно топао март месец, као и и Њу Орлинс у Луизијани, Мобил у Алабами и неколико градова на Флориди.
„Просечне температуре морске површине у Мексичком заливу биле су знатно више у последњих неколико година, али су још више нагло порасле у последњих неколико месеци“, објаснио је Капучи.
Sea surface temperatures have risen to +2˚C above average in the Gulf of Mexico 🌡️
— Ben Noll (@BenNollWeather) March 26, 2020
Keeping a close eye on this with hurricane season a few months away.
🗺️ https://t.co/zAgbiyB3xA pic.twitter.com/fBhHDdY1Ax
Топлија вода снабдева атмосферу додатном топлотом и влагом и ствара енергију да „подигне џепове топлог ваздуха изнад хладнијих слојева“, објаснио је он.
„То, у теорији, фаворизује јаче и раширеније пљускове и грмљавинске олује и помало повећавају шансе за појаву урагана“, оценио је Капучи.
Осим тога, топлије температуре воде повећавају шансе за тропске циклоне, али према речима истраживача урагана Филипа Клоцбаха са државног Универзитета у Колораду, то није толико важно кад је реч о евентуалној појави урагана.
FYI - the Gulf of Mexico SST anomalies are quite stunning. We're talking 1.6C above the long term avg right now. Obviously this has implications on the hurricane season but also for spring severe weather & flooding. I know we have our hands full but we cannot ignore the weather. pic.twitter.com/94fUIumIPI
— Mark Sudduth (@hurricanetrack) March 25, 2020
„Температуре морске воде више од нормалних могле би помоћи ураганима да достигну виши ниво интензитета, али уопштено, температуре нивоа морске воде нису кључни фактор за урагане у овом региону“, рекао је Клоцбах напомињући и услове попут удара ветра, сувог ваздуха и друге поремећаје који могу сузбити стварање или појачавање урагана.
Упркос упозорењу, Капучи је закључио да је тешко прогнозирати шта ће олујне сезоне донети Сједињеним Државама. Истовремено, температуре површине мора у Мексичком заливу су стварни фактор због ког се „одређени догађаји вероватније догађају и/или постају интензивнији него што би били иначе“.