Савезна служба Русије за надзор комуникација, информационих технологија и медија (Роскомнадзор) упозорила је на активирање интернет превараната још пре две недеље. Већ тада су забележене поруке са лажним препорукама за превенцију болести Ковид-19. Када корисник отвори линк који му је послат, његове личне податке краду „штетни“ програми.
Преваранти обмањују грађане преко интернета
„Верујте само поузданим изворима информације, то јест, подацима власти и лиценцираних медија. Не верујте гласинама које су вам стигле из непоузданих извора: масовно послате поруке, друштвене мреже, електронска пошта и СМС. Обратите пажњу на назив сајта: ако садржи разне симболе или слова која се не подударају са оригиналним називом сајта или бренда, онда је вероватно у питању сајт превараната“, навео је Роскомнадзор.
Треба истаћи да су се сајбер преваранти почели припремати за пандемију много раније од безбедносних снага: унапред су створили широку инфраструктуру за криминални интернет бизнис. Тада су се појавиле хиљаде сајтова повезаних са темом вируса корона. Према подацима „Известија“, већ до краја фебруара на руском интернету је било 350 тематских домена и 70 активних сајтова. Сада је тај број значајно већи.
Маскарада за старије људе
Појачао се и „офлајн“ криминал. Лопови користе поверење старијих особа и улазе им у стан као волонтери и тако узимају последње што старији имају. О једном оваквом случају испричао је на друштвеним мрежама Московљанин Вадим Шабалин.
„Две, наводно, раднице социјалног осигурања. Пре речима баке, имале су маске и рукавице, тако да ни камера није могла да забележи, а ни отисци прстију нису остајали. Донели су бесплатне производе. Ниси жалили 200 рубаља. Једна је замолила баку да попуни неку анкету. Бака каже да је та радила све полако. Док се друга радница, очигледно, шетала по стану. Нестао је новац за сахрану (није била велика сума) и пасош.“
У таквој ситуацији потребно је рећи старијим људима како да разликују праве волонтере од криминалаца. Ако маску и рукавице преваранти лако могу набавити, онда су беџ и униформа већ тежа ствар за њих.
„Волонтери никада не улазе у стан, јер сада имају много посла. Поред тога, према нашим упутствима, волонтер држи дистанцу од два метра од човека, он има беџ, маску, рукавице или користи антисептик за руке, обучен је у јакну волонтерске организације“, објаснио је шеф руског друштвеног покрета „Волонтери-лекари“ Павел Савчук за sputniknews.ru.
Појава лажних добровољаца позната је и у Пензионом фонду. Руководилац Алтајског регионалног огранка организације Борис Трофимов саопштио је новинарима да преваранти зову старије људе и нуде куповину на рачун Пензионог фонда Русије.
„За нас (ПФР) не раде никакви волонтери. Будите опрезни и не верујте непоштеним људима“, информациони портал „Алтајска истина“ је цитирао Трофимова.
Још један вид преваре почиње да се шири. Преваранти зову старије људе који живе сами у регионима и нуде има да купе вакцину или лек против вируса корона. Конкретно, такав случај је забележен у Кировској области. Постоји још један вид прихода превараната, а то је продаја лажних тестова за Ковид-19.
Виртуелна помоћ
Учестали су и случајеви крађе новца путем електронске трговине, најчешће приликом куповине медицинских маски.
Скоро 11 хиљада рубљи (127 евра) које су прикупили посетиоци храма Покрова Пресвете Богородице у Москви завршило је у рукама лопова. Преваранти су на интернету поставили објаву о продаји средстава за заштиту. Представници посетилаца храма су контактирали продавца и наручили 10 кутија са по 50 маски и унапред платили за комплетну поруџбину. Али, трговац је након што је добио новац, престао да се јавља. Полиција је покренула кривични случај због преваре.
Познати руски сајтови „Авито“ и „Јула“ су 17. марта обуставили објављивање огласа за продају медицинских маски због бројних чињеница шпекулације.
Треба напоменути да су кинески медији упозоравали светску јавност да такав талас треба очекивати почетком фебруара. Полиција у Кини се активно борила са лажним филантропима: преваранти су стварали фондове за сакупљање новца за куповину маски, а затим су нестајали са прикупљеним новцем. Друштвене мреже на руском језику су такође препуне понуда за донирање новца зараженим сународницима, и не само то.
„У случају преваре могу и морају се спровести оперативне истражне мере, као и прелиминарне истраге, то јест, ако постоји разлог да се верује да постоји превара и обмањивање неограниченог броја лица“, рекао је члан адвокатске коморе Москве Александар Инојадов.
Стара добра опрезност
Како не постати жртва превараната у доба тоталних дезинформација, говорио је пуковник полиције у Москви Кирил Маслов.
„У последње времe све су чешћа кривична дела удаљене природе (путем интернета). Ово је веома погодно за преваранте: не морају сатима да прате своју жртву, да би јој украли торбицу или телефон. Довољно је имати компјутер са приступом интернету и моћ убеђивања и наговарања. Даље потенцијална жртва све ради сама. Најчешће су старији грађани они који падају на трикове превараната на даљину. И све то јер су врло поверљиви“, саопштио је Маслов.
Према његовим речима, ако се следе једноставна правила, могу се избећи непријатности.
„Никада не саопштавајте непознатим људима преко телефона своје личне податке и податке своје банковне картице. Ако вас неко позове, представи се као запослени у некој банци и саопшти о наводној крађи новца са вашег рачуна, не настављајте тај разговор, него само спустите слушалицу и позовите у канцеларију банке на број који се налази на полеђини ваше картице. Испричајте шта се десило. У току разговора не говорите код од три цифре, који се налази на полеђини ваше картице, чак ни када разговарате са службеником банке кога сте ви звали. Избегавајте куповину на сумњивим сајтовима или пренос средстава пре добијања производа.“
Ни у каквом случају не треба паничити и слепо веровати непознатим људима, чак и ако вас убеђују у своје најбоље намере.
„Преваранти се могу представити као било ко: као службеник у банци, здравствени радник, чак и као рођак. Не упадајте у њихове клопке, увек будите смирени и пре него што обавите било какву операцију која се тиче новца, позовите своје најближе, реците им шта планирате, и не дозволите да вас преваре“, закључио је официр.