Према речима директора лабораторије Рината Максјутова, тренутно се на приматима тестирају две врсте препарата, који би могли постати вакцина против вируса корона. Ако се лек покаже ефикасним, могао би се применити већ за неколико месеци.
Научни центар „Вектор“ развио је шест прототипова вакцина за вирус корона. Извршена су истраживања на мишевима и кунићима. У овом тренутку имунизовани су примати са два прототипа вакцине, објаснио је Максјутов.
Он је додао да Научни центар „Вектор“ планира да започне клиничка испитивања вакцине против вируса корона 11. маја.
Научник је, такође, навео да је нови вирус корона највероватније настао природним путем, без интервенције биолога. „Он највише подсећа на највише подсећа на вирус САРС, који је изазвао 2002-2003. изазвао атипичну упалу плућа. Сличност је 80 одсто. А 20 одсто је превише значајна разлика да би се такав вирус корона синтетизовао вештачки, сигуран сам да је ово природна варијанта“, истакао је Максјутов.
Истовремено, он је истакао да данашње могућности синтетичке биологије омогућавају да се направи готово сваки вирус. „При томе је немогуће разликовати вештачку варијанту од природне“, прецизирао је Максјутов.
Светска здравствена организација објавила је 11. марта епидемију нове коронавирусне инфекције КОВИД-19 за пандемију. Према последњим подацима у свету је забележено више од 1,2 милиона случајева заразе, а умрло је више од 64 хиљада људи.
У Русији је од почетка пандемије забележено 4.731 случај заразе новим вирусом корона, од чега су 43 особе умрле.
Прочитајте још: