Председник привремених институција Косова Хашим Тачи упозорио је техничког премијера институција Аљбинa Куртија да не дозволи српским општинама на Северу да делују ван контроле косовских привремених институција. Он је тако указао на чињеницу да је на тој територији Србија увела ванредно стање због пандемије корона вируса. Тачи сматра да се ствара нелегални оперативни простор за српске власти на територији (лажне) државе Косово.
У Приштини не знају ко контролише полицијски час на северу Косова
Курти је одговорио да је очигледно да неки политичари у Приштини и високи званичници желе инциденте и сукоб на северу и да хоће да изазову напетост.
Може ли политички рат између албанских политичара током пандемије вируса корона заиста да се прелије на Север и да се угрози и безбедност српског народа?
Политиколог са Косова Неџмедин Спахиу каже да запаљива реторика и препуцавање косовских политичара у овом моменту никоме не користе, а могу да нанесу зло.
„Поигравање између Куртија и Тачија је надмудривање које никоме не служи, јер и они тако штете сами себи. Речи не могу да направе инциденте, осим ако они имају своје људе тамо и желе да дође до проблема. Онда је све могуће“, наводи Спахиу.
Он не види зашто се око свега диже прашина јер, како каже, нема никакве везе чије је ванредно стање на снази кад су у питању људски животи. У исто време подсећа да контролу спровођења уведених мера контролише полиција привремених косовских институција.
„У суштини, ту нема никакве разлике. Полицијски час је исти, проглашен он у Србији или на Косову. То су скоро исте мере“, каже наш саговорник.
Све је само препуцавање
Политички аналитичар Драгомир Анђелковић истиче да је ситуација мало чудна јер је Србија увела ванредно стање, а полиција привремених институција поступа у складу са приштинским институцијама.
„У тим околностима Хашим Тачи покушава да подстакне Куртија на интервенцију позивајући се на то да српске институције на северу искључиво поштују оно што Београд каже. Тако је било одувек и Тачи то добро зна, али ово је ситуација где покушава да добије одређене поене, јер зна да ће ускоро бити избора“, сматра Анђелковић.
Што се тиче албанских политичара, додаје, све ће ипак остати на нивоу препуцавања, јер би у супротном Србија интервенисала и ствар би могла да постане безбедносно озбиљна.
У целу причу се умешао и градоначелник Јужне Митровице, који је пре неколико дана рекао да би могло да дође до братоубилачког рата ако не буде избора, али је и својевремено био иницијатор потписивања петиције да се Митровица уједини. Он је Куртију поручио да се на Северу налазе три албанска села која се сада налазе у „српском карантину“, због чега је затражио да интервенише.