У Србији је у марту продато, односно купљено, за трећину мање некретнина него истог месеца прошле године, показују подаци Републичког геодетског завода (РГЗ).
„Према ауторитативним подацима Републичког геодетског завода, у марту ове године остварено је 30 одсто мање трансакција у односу на март 2019. године“, кажу у РГЗ.
Наводе податак да је прошлог месеца 65 одсто купопродаја непокретности остварено за готовину, док је 35 процената куповина непокретности реализовано из кредитних средстава.
У марту прошле године тај однос је био 70 процената куповина за кеш, а 30 одсто из кредита.
Када је реч о паду или повећању цена некретнина, подаци Завода говоре да прошлог месеца нису забележене осетне промене цена непокретности у земљи.
Влада Србије донела је иначе 24. марта Уредбу о примени рокова у управним поступцима за време ванредног стања, а у складу са којом је и РГЗ прилагодио своје пословање.
У тој уредби се наводи, подсећају надлежни, да странке у поступцима пред државним органима за време ванредног стања не могу сносити последице свог непоступања у роковима прописаним или одређеним у складу са законима којима се уређује општи управни поступак или посебни управни поступци.
У Републичком геодетском заводу управни предмети примају се преко обвезника доставе, а то су, у првом реду, јавни бележници и судови, и професионалних корисника - лиценцираних геодетских организација, адвоката и банака.
Сва комуникација се обавља дигиталним путем преко сервисне магистрале државних органа и еШалтера, а оне које занима статус решења у РГЗ могу те информације потражити на онлајн огласној табли Завода.
Прочитајте још:
-Цене станова у Београду вртоглаво расту: Да ли ће балон пући
-Неповољна ситуација оборила цене: Руси масовно купују станове
-Револуција на тржишту некретнина - цене срљају на доле, људи напуштају градове