Клинички психолог Александра Јанковић, поводом најдужег полицијског часа због корона вируса, каже за Спутњик да је сада много важно имати свест о томе да смо већ издржали велики део времена и да нам остаје још релативно мало:
„Треба мислити о овом дану сада и овде, шта можете да урадите и дозволити себи да се осећате и лоше. Али знати да после овога Сунце долази на крају тунела. А ми смо већ, ја верујем, у последњој етапи.“
Како издржати најдужи полицијски час у Србији
„Свакако да мислим да је ова процена добра, а да нама сада остаје да се у овим околностима снађемо даље. Преживели смо полицијски час од суботе и недеље, сада је петак, субота и недеља. Некако мислим да је врло важно у себи развити стрпљење и заиста посматрати ствари са боље стране, у смислу да је ово сада финале. Ако смо до сада издржали, не смемо себи дозволити да упаднемо у очајање и да просто себе доведемо у било какву критичну ситуацију у тренутку када ствари треба да се завршавају“, оцењује саговорница Спутњика.
Према речима Јанковићеве, људи су већ прилично исцрпљени, али је тачно и да су сада свеснији опасности него што су вероватно били на самом почетку, или можда пре неколико недеља. Тако да, колико год да је то нешто што исцрпљује, нешто што је тешко сносити, наша саговорница сматра да преовладава рационални фактор и идеја да треба да се стрпимо још неко време, па макар то значило и боравак у потпуној кућној изолацији.
Како каже, да је лако, 90 одсто људи сматра да није, али да је психолошки савет да не размишљамо о временском периоду, већ на дневном нивоу:
„Е па добро, данас је овако, данас могу да изађем тада, или просто, данас ћу урадити нешто што је корисно. Као што људи праве спискове за куповину, можда није лоше направити свој интимни списак, то шта можете да радите код куће или од куће. Мислим да често људима помажу физички послови који не захтевају неку велику концентрацију. На пример, оперете нешто, средите, прегледате старе књиге, обришете прашину. Значи, најједноставније активности које просто чине да се човек мало и физички потроши, а да са друге стране уради нешто што никад не би урадио у нормалним околностима.“
Психолог додаје да у овом времену стичемо нову духовну димензију и да јесте тешко да из претераног хедонизма коме смо били склони, уђемо у аскезу.
Повратак институције — комшија
Јанковићева наглашава да не треба претеривати са стварањем залиха и да је врло важно набавке рационализовати, утврдити шта је оно што је заиста неопходно, јер непотребном куповином стварамо гужве и ризикујемо заразу, а са друге стране, у ово време једемо много више него што заиста имамо потребу:
„Друго, сада се вратила институција комшије. Тако да, ако немате ви, комшија ће вам дати. Када он не буде имао, ви ћете му дати. Јако је важно не паничити око тих ствари. Нећемо умрети од глади. Људи су живели у много тежим околностима и данас многи живе у тешком сиромаштву, па су живи. Важно је да сада развијамо једну нову дисциплину, самодисциплину и да себи кажемо — ја ово могу и не мора да се купује све и свашта.“
Када помислимо на све људе који се боре за животе других у јеку епидемије корона вирусом и који вероватно не стижу ни да једу ни да спавају нормално, Јанковићева закључује да је нефер да се посматрамо као мученици, јер постоје они који се муче много више од нас и ту треба развити емпатију.
Треба ићи у нормалну куповину
Социолог Владимир Вулетић сматра да смо се за најављени најдужи полицијски час већ довољно припремили током претходних месец дана и претходног викенда. Како каже, најновија мера није драматична и треба ићи у нормалну куповину:
„На крају крајева, сетимо се да некада продавнице нису радиле суботом и недељом. Тако да мислим да није потребно сада стварати не знам ни ја какве посебне залихе. То су залихе за два дана, али не видим да је то нешто посебно драматично. Није реч ни о седам, ни о десет дана. И претпостављам да ће та мера трајати свега један или два викенда, на основу свега што имамо прилике да чујемо од епидемиолога, јер се очекује пик у наредних 10 до 15 дана и сада је битно да се издржи.“
Волонтери стижу све да „покрију“
Волонтерски сервис општине Чукарица није забележио већи број позива пензионера након најаве забране кретања од петка у 17 часова до понедељка у 5 часова.
„Претходног викенда је волонтерски сервис, то јест кол-центар, радио и у суботу и у недељу, с тим што су наши волонтери у суботу достављали намирнице и лекове пензионерима, а у недељу су само примали позиве. Отприлике, исти је број позива које имамо од самог формирања. Људи су навикли, нису у паници. Контактирају са нашим волонтерима за набавку која је за неких недељу дана“, каже ПР општине Чукарица Ана Дудуковић.
Наша саговорница истиче да се у току дана прими око 200 позива и да се сви захтеви остваре у току сутрашњег дана, осим оних хитних када се помоћ старијима од 65 година обави истог дана. На располагању им је око стотину волонтера који успевају да „покрију“ читаву општину.