Марковић је саопштио да је од експертског тима затражио да припреми предлог економских мјера које ће бити прилагођене овом тренутку и усмјерене онима којима су најпотребније..
Како је казао, тим осмислио пакет мјера за угрожене грађане.
"Већ сјутра ће бити започет дијалог са социјалним партнерима, представницима посланичким клубова и једним бројем економских експерата. Желим да направимо савез за црну Гору. Једино сложно и заједно можемо побиједити изазове", проучио је Марковић.
Држава ће у овим околностима, како је казао премијер, измиривати све обавезе према грађанима и привреди.
Нове мјере подразумијевају:
- Субвенције за затворене дјелатности за април и мај 2020. године у износу од 70% минималне зараде и 100% пореза и доприноса на минималну зараду за сваког регистрованог запосленог у секторима који су усљед мјера за сузбијање епидемије морали бити затворени;
- Субвенције за угрожене дјелатности за април и мај у износу од 50% бруто износа минималне зараде за сваког регистрованог запосленог у секторима чији је рад угрожен усљед мјера за сузбијање епидемије;
- Субвенцију за зараде запослених на плаћеном ОДСУСТВУ за април и мај у износу од 70% бруто минималне зараде за сваког запосленог који је морао остати кући због чувања дјетета млађег од 11 година;
- Субвенције за зараде запослених у карантину или изолацији такође за април и мај 2020. године у износу од 70% бруто минималне зараде за сваког запосленог који је морао бити у карантину или самоизолацији;
- Субвенције за ново запошљавање у износу од 70% бруто минималне зараде у трајању од 6 мјесеци за предузетнике, микро, мала и средња привредна друштва која евидентирају нове запослене у мјесецу априлу, а који су истовремено били евидентирани као незапослена лица на Заводу за запошљавање Црне Горе.
Субвенције које држава на овај начин даје кроз подршку привреди и грађанима изузете су од принудне наплате.
Ове мјере укључују и олакшице за грађане и олакшице за поспјешивање ликвидности.
- Додатно, Влада ће задужити Инвестиционо-развојни фонд да дизајнира нове кредитне линије на начин да допуњавају ове Владине мјере.
- Државни органи, органи државне управе, установе и други субјекти који врше јавна овлашћења, а чији је оснивач Црна Гора, као и привредна друштва у којима је држава већински власник капитала, након усвајања мјера затражиће одлагање извршења која су покренута по њиховом предлогу, за временски период од 60 дана, за привредне субјекте у дјелатностима чији је рад у циљу сузбијања епидемије забрањен наредбом Министарства здравља.
- Сви енергетски субјекти ослободиће од плаћања фиксног дијела рачуна за утрошену електричну енергију, за мјесеце април, мај и јун, привредна друштва у дјелатностима чији је рад забрањен наредбом Министарства здравља;.
Паралелно, како је казао Марквић, Електропривреда ЦГ ће дуплирати износ за субвенције рачуна за струју социјално угроженим домаћинствима за вријеме трајања мјера.
"Сваки затражени повраћај ПДВ-а ће се реализовати у року од највисе 45 дана, а Управа царина ће лимит изложености царинске гаранције за одложено плаћање царинског дуга продужити са 30 на 60 дана за мјесеце април и мај за привредне субјекте у дјелатностима чији је рад забрањен нардбом Министарства здравља у циљу сузбијања епидемије", казао је црногорски премијер у обраћању.
Овај пакет мјера укључује и подршку за сектор пољопривреде и рибарства, о којима су, каже Марквоић, водили рачуна и приликом доношења препорука за сузбијање епидемије, са циљем омогућавања пољопривредних радова у реално могућим роковима.
"Од сектора пољопривреде очекујемо снажан допринос оживљавању економских активности, и због тога је Владино опредјељење да се поред више него издашног Агробуџета, пољопривреда додатно подржи кроз:
Једнократну помоћ привредним рибарима; Плаћање доприноса осигураницима по основу пољопривреде; Једнократну подршку корисницима старачких накнада; Подршку куповини домаћих производа; Подршку плаћању производа домаћим произвођачима у року од 15 дана; Повољне кредите за набавку обртних средстава И плаћање камате корисницима тих кредита у грејс периоду; Авансну уплату 80% појединих премија", казао је Марковић.
"На крају, Влада ће обезбиједити и једнократну помоћ у износу од 50 еура свим незапосленим лицима на евиденцији Завода за запошљавање која не остварују новчану накнаду или материјално обезбјеђење", додао је Марковић.
Он је рекао да је суштина сваке од ових мјера да подржи запосленог који ради и жели да ствара; и привредника који поштује државу и њене економске напоре, чувајући притом своје запослене.
"Сваки евро који уложимо кроз овај пакет мјера мора да допринесе очувању онога што имамо, и створи претпоставке за бржи опоравак економије и животног стандарда сваког грађанина и његове породице. Црна Гора је у посљедњих неколико година крупним корацима корачала узлазно, потврђујући своју способност да се одрживо развија и да управља процесима свеукупног просперитета. Наша дужност је да учинимо све како бисмо осигурали излазак из кризе која је задесила цио свијет па и Црну Гору и њене грађане. Због тога, овај пакет мјера други је и сигуран сам још већи и снажнији корак Владе ка том циљу. Зато вјерујем да ће наш предлог, који обухвата бригу за преко 100 хиљада запослених и више хиљада предузетника, микро, малих и средњих предузећа, задобити позитиван одговор добронамјерних, оних који препознају значај и обухват ових мјера, дакле свих који разумију тренутак у којем се налазимо. Ово је почетак свеобухватних економских мјера које ћемо постепено предузимати како би наша економија наставила путем којим је до сада ишла. А то је пут напретка и бољег живота. Пут опоравка неће бити лак, али вас увјеравам, и из овога ћемо изаћи јачи! Заједно за Црну Гору, уједињени за све њене грађане", поручио је премијер.