„Уколико решавање овог питања захтева финансијска средства, спремни смо да их у потпуности платимо“, навео је Шојгу.
Шојгу је у писму подсетио да је СССР платио огромну цену за ослобађање Европе од нацизма.
„Током само једне стратешке операције у Прагу погинуло је и било рањено више од 50 хиљада совјетских грађана, који су се борили за слободу и независност чешког народа. Због тога Русија не може немо да посматра уклањање споменика ослободиоца Прага од нациста“, истакао је Шојгу у писму.
Шеф одсека за односе с медијима чешког Министарства одбране Јан Пејшек потврдио је за „Parlamentní Listy“ да је то чешко министарство добило Шојгуово писмо и да ће одговор бити припремљен.
„Да, примили смо то писмо и наравно, одговорићемо на њега. Овај споменик није наш и зато не можемо изаћи у сусрет руској страни. Не можемо предати нешто што није наше, споменик је у власништву округа Праг 6“, рекао је Пајшек.
Уклањање споменика ослободиоцу Прага од нациста
Споменик совјетском маршалу Ивану Степановичу Коњеву подигнут је у Прагу на иницијативу градских власти крајем 1970-их и почетком 1980-их година у знак захвалности што током ослобађања града 1945. године није коришћена тешка артиљерија, захваљујући чему град није разрушен.
Септембра 2019. године власти округа Праг 6 одлучиле су да споменик преместе или предају приватним власницима, а 3. априла ове године споменик је демонтиран.
Јиржи Овчачек, портпарол чешког председника Милоша Земана, уклањање споменика назвао је срамотом и истакао да је овај совјетски маршал ослободио логор Аушвиц и Чехословачку од нациста. Амбасада Русије је, са своје стране, уручила протестну ноту Министарству иностраних послова Чешке.
Министар одбране Русије Сергеј Шојгу затражио је од председника Истражног комитета Александра Бастрикина да размотри питање позивања на кривичну одговорност страних службеника, одговорних за уклањање споменика совјетским војницима.
Прочитајте још:
- Пољска уклонила више од 100 споменика совјетским војницима
- Зашто ником не смета рушење споменика совјетским војницима