„ЕУ је послала онолико помоћи Србији колико је могла, онда када је била у стању да ту помоћ упути и на томе смо захвални. Да ли смо очекивали више, а нарочито да ли смо очекивали брже? Искрено ― јесмо“, рекао је Дачић за „Новости“.
Он је казао да Србија као земља-кандидат за чланство има многе обавезе према ЕУ које испуњава и да јој то даје пуно право да очекује да је ЕУ третира као свог члана у тешким тренуцима.
„Наша политика према ЕУ се не мења, чланство је и даље приоритет, јер је то у најбољем интересу Србије. Али период после ове кризе биће и период преиспитивања како функционише Унија и то ће учинити многе њене чланице. Наравно, и Србија ће у томе учествовати као страна заинтересована за будућност и боље функционисање ЕУ“, рекао је министар.
Дачић је навео да и сама ЕУ међу својим садашњим чланицама има много проблема да одржи поверење у вредности на којима је саздана, јер се снага тих вредности најбоље тестира у кризним ситуацијама.
„Ово није прва криза у којој је ЕУ прешла преко својих темељних начела, сетите се само мигрантске кризе 2015. године када су једна по једна чланица затварале своје границе, рушећи споразуме о слободи кретања и прихватању азиланата. Србија је и тада била много већи Европљанин од многих у ЕУ, а и сада је“, рекао је Дачић.
Одсуство солидарности у Европској унији услед пандемије вируса корона било је тема Спутњикове емисије „Пророк“: