Иако су главобоље биле један од симптома код одређеног броја људи заражених коронавирусом, оне ипак нису уврштене на листу званичних симптома на којој се налазе повишена телесна температура и упорни суви кашаљ.
Претраживања на Гуглу о повезаности главобоља и коронавируса су честа, а подаци у Великој Британији показују да су повећана за 4.450 посто у случају појмова „ковид главобоља“ у последњих седам дана, односно „да ли је главобоља знак коронавируса“ за 2.900 посто. Када је реч о кључним речима „ублажавање напетости од главобоље“, претрага је повећана за 250 посто.
Верује се да је пораст главобоља резултат повећања времена које људи проводе пред екранима.
„Није тајна да изложеност екранима може узроковати главобоље и проблеме са видом. Сада када готово сви радимо од куће и проводимо много више времена испред екрана, ове главобоље ће се вероватно повећати. Оно што можете урадити да се заштитите јесте да купите наочаре које блокирају плаву светлост. Та плава светлост је штетна, а емитују је екрани компјутера, мобилних телефона, таблета и слично. Ако се ови уређаји користе прекомерно, могу узроковати главобоље и проблеме с видом“, рекла је др Арагона Ђузепе.
Како је објаснила, наочаре које блокирају плаву светлост имају филтере у својим сочивима који блокирају или апсорбују плаву светлост, као и УВ светлост.
„Ако их носите док гледате у екран, посебно ноћу у слабо осветљеној просторији, оне ће вам помоћи да смањите изложеност плавој светлости“, нагласила је докторка.
Она препоручује ограничење времена које проводимо испред екрана, као и да се већина тог времена расподели на посао. Коришћење уређаја због забаве треба заменити читањем, лаганом вежбом или играњем друштвених игара, пише „Мирор“.
Такође, докторка саветује и једносатну паузу, излазак на свеж ваздух, шетњу и растезање. На тај начин ће тело добити довољно кисеоника, а очи ће се одморити. Она је на крају истакла и значај хидратације организма.