„После новембра сусрешћемо се са озбиљним изазовом, сматрам да следећи талас епидемије може да се догоди отприлике у новембру“, изјавио је експерт.
Он је рекао да је болест почела је да се јавља у земљама Јужне Америке, Африке и Југоисточне Азије, због чега, према постојећем математичком моделу, овог лета нећемо моћи у потпуности да се решимо тог вируса, а када дође зима – поново ће сви седети код куће.
С тим у вези, Венгхун је истакао да, захваљујући искуству које су многе земље стекле за време тренутног епидемиолошког таласа, посебно у области дијагностике, следећи талас епидемије неће бити толико опасан.
„Међутим, земљама које немају довољно медицинских ресурса вероватно ће бити тешко да преживе следећу зиму, међу њима су Африка и Јужна Америка“, оценио је експерт.
Према његовим речима, контрола над епидемиолошком ситуацијом у свету не зависи од Кине, САД или Европе – већ од тога како са епидемијом могу да се носе управо земље које су најмање способне да је контролишу.
Широм света од новог корона вируса оболело је 1.853.505 особа, преминуло је више од 114.000, а оздравило је више од 423.000 људи, преноси сајт Ворлдометерс.
Пратите на Спутњику најновије информације о пандемији вируса корона КОВИД-19.