Како се наводи, благи престанак пада потражње може се очекивати тек у мају, а нешто више у јуну ове године.
Прецизира се да ће у априлу потражња бити мања за 29 милиона барела дневно, али да ће у у мају пад бити нешто мањи – 26 милона барела, а у јуну 15 милиона.
ИЕА наводи и да договор ОПЕК плус о смањењу производње нафте не може да компензује пад потражње у свету, али би ипак могао да допринесе смањењу залиха овог енергента у другој половини 2020. године.
Истовремено, истиче се да напори ОПЕК плус не могу истог трена да стабилизују тржиште нафте, али ће допринети ублажавању ситуације са прекомерном производњом, иако је и даље немогуће сагледати све последице ове кризе.
Глобална потражња за нафтом најмања од 1995. године
ИЕА наводи да је потражња за нафтом у априлу ове године пала на укупних 70,4 милиона барела дневно, што није забележено од 1995. године.
Ако се овако настави, пад потражње током целе 2020. године биће највећи у историји и у просеку ће потражња за нафтом износити 90,6 милиона барела дневно, прогноза је ове светске организације.
„Овај пад потражње је највећи у историји“, констатује ИЕА.
Цена нафте наставила да пада
Након објављивања извештаја ИЕА о рекордно ниској потражњи за нафтом цене тог енергента марке „Брент“ пале су за пет процената, подаци су са светских берзи.
Тренутна вредност „црног злата“ износи 28.02 долара за барел.
Подсетимо, прошле недеље су земље које чине ОПЕК плус постигле споразум о смањењу производња нафте за 9,7 милиона барела дневно.