00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
И прадеда Виктора Троицког задужио Србију
06:55
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Александар Први Карађорђевић“
16:00
30 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Реалност је да се Партизан и Звезда боре за место у плеј-ину
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Розанов“
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Амфилохије: Ни много моћнији нису успели да понизе Цркву, па неће моћи ни ови данас

© Sputnik / Радоје ПантовићМитрополит Амфилохије Радовић
Митрополит Амфилохије Радовић - Sputnik Србија
Пратите нас
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије оценио је да су мере о укидању права верника на богослужење озбиљна одлука, која је морала да буде донесена у отвореном дијалогу. Према његовим речима, то је једно од најосетљивијих људских права.

Коментаришући недавно привођење након службе на Златици, митрополит каже да осим што је тај чин увијен у наводну законску обланду, без сумње представља континуитет поступања ове власти према Цркви у последњих двадесетак година, преноси подгорички „Дан“.

Амфилохије је нагласио да су се полицајци понашали коректно, осим мањих изузетака.

„Митрополија црногорско-приморска је одмах након доношења мера за сузбијање епидемије вируса корона редуковала свој, иначе веома интензиван, црквени живот на минимум. Све је заустављено осим богослужења и активност неколико важних црквених административних и добротворних установа, као што су народне кухиње, на пример. Очигледно то некоме није било довољно, већ је потребно да се Црква додатно покуша понизити“, навео је Амфилохије. 

Према његовим речима, то није успело ни много моћнијима, па неће ни онима који то данас желе да учине.

„Црква је учинила све што је могла и у организацији службе на Златици. Служено је са изузетно малим бројем свештеника, није било стотина верника и деце која су сваке године ту на дивни празник Христовог уласка у Јерусалим – Цвети. Више од тога не можемо“, закључио је митрополит.

У тексту он наводи да је било добре воље, она се могла показати на самом почетку епидемије у директном контакту са црквама и верским заједницама, нарочито са Српском православном црквом као најбројнијом.

„Ако се то ради у државама много више културе дијалога, не видим разлога зашто то није урађено и код нас. Уколико је збиља једини циљ здравље грађана, полиција је свакако имала и друге начине, мање насилне и контроверзне, да га заштити“, наводи митрополит. 

Што се саме полиције тиче, она је строго хијерархијски уређена и поступала је по наређењима оних који имају над њом власти.

„Било је очигледно да је већини њих овај ’борбени‘ задатак био изузетан терет или им је макар било непријатно. Међутим, оно што је зачуђујуће је злурадост једног броја медија и појединаца који ликују над чињеницом да се свештеници и верници приводе и унапред им пресуђују. Тиме се несумњиво врши и један својеврстан притисак на тужилаштво које тек треба да расуди о евентуалним кривицама. Нисам сигуран да је то могуће непристрасно урадити у условима овакве антицрквене харанге.“

Тешка одлука да верници остану код куће

С обзиром на забрану окупљање верника, СПЦ је позвала вернике да се уздрже од прославе Васкрса у храмовима.

„Није нам било лако да позовемо верне да се уздрже од прославе Васкрса у храмовима. Од лекарског тима који руководи борбом против ове епидемије, добили смо уверавање да је стање изузетно озбиљно и да су мотиви за доношење мера били искључиво медицинско-здравствене природе у циљу очувања здравља људи. Њима верујемо да је то тако, али нисмо толико наивни да не видимо да ову пошаст многи користе и за своје идеолошко-политичке циљеве. У том смислу смо имали и имамо дилему да ли су оправдане забране верских окупљања.“

Према митрополитовим речима, ова пандемија, као и свака невоља која снађе људски род или појединца, увек је одлична прилика да се подсетимо на то колико смо крхка бића.

© Sputnik / Радоје ПантовићМитрополит црногорско-приморски Амфилохије Радовић
Амфилохије: Ни много моћнији нису успели да понизе Цркву, па неће моћи ни ови данас - Sputnik Србија
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије Радовић

Он се осврнуо и на владине мере о спречавању ширења вируса корона у Црној Гори.

„Као што рекосмо раније, мера о укидању права верника на богослужење је озбиљна одлука, која је морала да буде донесена у једном отвореном дијалогу. То је једно од најосетљивијих људских права и његовом ограничавању се мора приступати изузетно опрезно. Имамо утисак да је у Црној Гори управо најлакше о њему одлучивати, а баш у Црној Гори Светог Василија и Светога Петра не би смело да буде тако. Што се осталих мера тиче, тешко нам је да их објективно процењујемо, будући да немамо довољно стручних знања и сазнања о њима. Верујемо да су донесене од стране људи који знају шта раде.“

„Наиме, вишеседмично лишавање слободе или драконске новчане казне које су потпуно несразмерне животном стандарду и примањима огромне већине грађана, приличе полицијским режимима који владају методама казни и строге контроле грађана. Видимо да то у другим европским земљама, нити у Сједињеним Америчким Државама председника Трампа, није тако ни у овом тренутку. Утеривање страха није добар начин за одржавање дисциплине, јер дугорочно производи супротне ефекте, особито код нас где тај страх траје седамдесет година.“

На питање кад очекује наставак преговора са Владом око спорног Закона о слободи вероисповести, митрополит Амфилохије наводи да је заказани други састанак Експертских тимова Владе и Епископског савета Српске православне цркве у Црној Гори отказан због актуелне епидемије.

„Очекујемо да се преговори наставе и, надамо се у Бога, успешно заврше, одмах након што се епидемија заврши. Није згорег поменути да у овом тренутку и даље стоје сви разлози због којих смо започели са активним отпором безаконог Закона о слободи вероисповести. Уколико не буде дошло до договора којем се надамо и увек смо га тражили, нећемо имати избора, него да се и даље боримо за своја права. Желимо да верујемо да за тим неће бити потребе.“

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала