Анестезиолог Клинике за пулмологију Клиничког центра Србије Марија Миленковић каже за Спутњик да клиника на којој тренутно ради примењује овај метод, који се стручно назива „прон“, код пацијената у будном стању, као и код пацијената који користе механичку вентилацију, односно који се налазе на респиратору.
„Прон” — лечење окретањем на стомак
„Окретање пацијената на стомак има за циљ да доведе до побољшања оксигенације и респираторне механике пацијента, односно да побољша вентилацију делова плућа који до тада због присутног обољења нису били вентилирани, као и побољшања уклањања самог секрета. Преведено на српски језик, то значи побољшање уласка кисеоника у крв, односно његовог доласка у делове плућа који до тада због присутне основне болести нису били адекватно испуњени кисеоником. Конкретно, у овој ситуацији због вируса, упале плућа која је изазвана вирусом ковида 19“, објашњава наша саговорница.
Метода окретања на стомак примењује се на Клиници за пулмологију КЦС у лечењу свих пацијената који нису на респиратору, а болују од умереног до тешког акутног дистрес синдрома, односно синдрома који настаје услед оштећења паренхима плућа, до ког често доводи и вирус корона.
„’Прон‘ позиција до сада се користила и користи се много више у свету и Европи, код нас је још увек на почетку, јер је врло комплексна процедура. Али са пандемијом вируса корона, позиција ’прон‘ у будном стању подразумева да пацијента замолите да се окрене на стомак. То су пацијенти који још увек не захтевају механичку вентилаторну потпору, само су на кисеоничкој масци уз подршку кисеоника, окрећу се на стомак и самим тим омогућавају боље дисање управо оних делова плућа који нису били довољно вентилирани“, каже Миленковићева.
Примена и код пацијената који су на респиратору
Наша саговорница додаје да временски период који будни пацијенти проводе на стомаку није ограничен и да им се препоручује да у овом положају буду колико год им прија.
Примена овог метода код пацијената који се налазе на респиратору је веома компликована, будући да захтева обучен и уигран тим анестезиолога, анестетичара и медицинских техничара у јединицама интензивног лечења, али се и она примењује на овој клиници и даје резултате:
„Код механички вентилираних пацијената то је захтевна процедура, јер су то пацијенти који су успавани, седирани и њихов цео живот зависи од тога како ћете их окренути, од механичке вентилације и двадесетчетворочасовног надзора лекара. И они у тој позицији не могу да буду дуго.“
Метод лечења пацијената са респираторним проблемима окретањем на стомак датира од седамдесетих година прошлог века, али се, како каже наша саговорница, већ неко време користи и у Србији и даје позитивне резултате у лечењу пацијената оболелих од вируса корона.