„С обзиром на то да је заштита и подршка руског становништва у целом свету увек била и остаје један од главних приоритета спољне политике Русије, имплементација повластица за добијање руског држављанства грађанима ДНР и ЛНР је наставак ове стратегије“, објаснили су раније руски сенатори и посланици, који су предали овај предлог законa.
Како се наводи, закон би требало да ступи на снагу на дан службеног објављивања.
Руска Дума је на данашњој пленарној седници усвојила и закон којим се омогућава добијање руског држављанства без одрицања страног држављанства.
Законом је предвиђено да се, приликом подношења захтева за држављанство Руске Федерације, изузму услови за трогодишњи боравак у Русији, као и потврда о постојању легитимних извора зараде пунолетних лица без држављанства која су имала држављанство СССР-а, која су живела и још увек живе у земљама бившег СССР-а, али нису стекла држављанство ових држава.
У складу са иницијативом, држављани Украјине, Белорусије, Молдавије и Казахстана такође ће по поједностављеној процедури моћи да се пријаве за добијање руског држављанства: њима ће бити омогућено да поднесу захтев без поштовања рока боравка у Русији, ако имају важећу дозволу боравка.
Подсетимо, у складу са указом руског председника Владимира Путина од 24. априла 2019. године започето је издавање пасоша грађанима ДНР и ЛНР. Према тврдњама стручњака, због малих плата и пензија у овим самопроглашеним републикама, предвиђени износ државних такси за подношење захтева за добијање руског држављанства (око 50 евра) је за многе радно способне становнике ДНР и ЛНР представљао отежавајућу околност, а за пензионере и друге категорије грађана који примају социјалну помоћ, то је практично било неизводљиво.
Донбас
Подсетимо, украјинске власти су у априлу 2014. године почеле војну операцију против самопроглашених република Донбаса које су прогласиле независност после државног преврата у Украјини.
Решавање ситуације у Донбасу разматра се, поред осталог, на састанцима контакт-групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила већ три документа са препорукама за смиривање сукоба.
Прочитајте још: