Пластични eксплозив је постављен на 10 места у удубљења на торњу, а торањ је умотан како би се спречило расипање крхотина, пренео је РТС. Након експлозије, горњи део торња се одвојио од доњег. Одвојени део је спуштен дизалицом.
Како преноси портал Индекс, приликом контролисане детонације нешто се запалило у торњу испод места експлозије. На кратко је из торња куљао црни дим.
Кретање у близини катедрале било је забрањено, а у рушењу су учествовали војска и професионални алпинисти.
Кров катедрале непосредно уз северни звоник је заштићен, а у самој катедрали заштићени су олтари уз звоник и камена проповедаоница из 17. века.
Након земљотреса, на северном торњу је уочено оштећење зида каменог стубишта, а биле су видљиве и мање пукотине у сводовима торња, навео је након анализе главни пројектант обнове катедрале Дамир Форетић.
После прегледа снимака које је забележио дрон, потврђена су знатна оштећења, а након поновног снимања, статичари из стручне комисије и чланови радне групе закључили су једногласно да треба уклонити део северног звоника јер прети урушавање на страну катедрале.
Тада је донесена одлука о скидању комплетног дела звоника који је тежак око 30 тона и има отприлике 15 метара кубних камена.
Од јачине потреса, пуцали су зидови и обрушавали се кровови. Отпадали су делови фасада у центру града, а велика оштећења претрпела је и зграда Хрватског сабора.