„Велика захвалност нашим партнерима из ЕУ који су донирали новац, не само за лет, већ и за највећи део опреме на лету“, рекла је Брнабићева новинарима на аеродрому, где је дочекала 11. карго лет са помоћи за Србију.
Реч је о заштитним маскама, бесконтактним топломерима, као и заштитним оделима, скафандерима, којих је нешто од 200.000, за здравствене раднике и запослене у геронтолошким центрима и другим угроженим установама, где су најпотребнији.
Брнабићева је навела да је ЕУ набавила и тријажне контејенере, од којих су неки већ допремљени у Србију, за тријажу пацијената позитивних на Ковид 19 или оних који још чекају тестове.
„Очекујемо додатне наредне недеље, као и подршку у виду машина за кисеоник и респираторе. Стојимо заједно са ЕУ пред овим изазовима“, рекла је Брнабићева.
Навела је да је ово 11. лет, од 15, за које ЕУ плаћа транспорт, додајући да лет једног авиона од Кине кошта између 400.000 и 500.000 евра.
Брнабићева је истакла и да је јуче упутила писмо комесару Оливеру Вархеију у коме га је замолила да узме у разматрање да ЕУ определи још средстава за додатне авионе, јер имамо помоћ, али и опрему коју смо сами купили, па би значило да ЕУ издвоји новац за додатни транспорт авионима.
Премијерка је захвалила и министарки за европске интеграције Јадранки Јоксимовић на неуморном раду да са ЕУ организује помоћ и подршку.
Подсетила је да је договорено да 93 милиона евра опредељних из ИПА програма, буде усмерено за хитну медицинску помоћ и подршку, уз 78 милиона евра за економски опоравак Србије.
Додала је да се партнери из ЕУ и сами суочавају са великим изазовима у броби против Ковида-19 али су издвојили значајна средства за помоћ Србији у овој борби, преноси Танјуг.
„Да ускоро прогласимо победу, морамо да се понашамо одговорно, солидарно и дисциплиновано“, подвукла је Брнабићева.