Верује се да је корона вирус настао на мокрој пијаци дивљих животиња у кинеском граду Вухану у децембру 2019.
Од тада је заражено више од 2,3 милиона људи, а преко 160.000 их је умрло, преноси „Јутарњи“.
Министарка спољних послова Аустралије Марис Пејн рекла је да је изузетно забринута због кинеске (не)транспарентности у погледу епидемије коронавируса.
„Питања о корона вирусу су питања за независну истрагу и мислим да је важно да то спроведемо“, рекла је Пејнова за телевизију Еј-би-си.
„Заправо, Аустралија ће апсолутно инсистирати на томе“, додала је.
Аустралија је довела епидемију корона вируса под контролу, па су у недељу забележена 53 нова случаја, а укупно 6.586, према подацима министарства здравља.
Укупно је 71 особа умрла у Аустралији.
Већ седми дан заредом повећање броја заражених мање је од 1 посто.
Односи Аустралије с Кином, која је њен највећи трговински партнер, заоштрени су, а они оптужују Кину за уплетање у аустралијску политику.
Крајем 2019. више аустралијских медија објавило је да су кинеске власти покушале да инфилтрирају свог шпијуна у аустралијски парламент, који је требало да се кандидује на изборима као члан владајуће Либералне странке.
„Моје поверење у Кину одређује се дугорочно“, рекла је Пејнова.
„Моја забринутост односи се на транспарентност о обезбеђивању отворене сарадње“, додала је.
Док Аустралија позива на истрагу, амерички председник Доналд Трамп рекао је да би Кина могла да сноси последице због одговорности за пандемију.
Пекинг одбацује оптужбе о нетранспарентности.
СЗО „није помогла свету“
Протекле недеље је Трамп обуставио америчке уплате Светској здравственој организацији (СЗО), оптуживши је због окренутости ка Кини.
Аустралијски министар здравља Грег Хант такође је критиковао СЗО.
„Оно што смо видели од званичника у Женеви мислимо да је био одговор који није помогао свету“, рекао је Хант на конференицји.
„Имамо добар резултат јер смо, као земља, доносили своје одлуке“, додао је.
Аустралија је, супротно савету СЗО, 1. фебруара забранила доласке из Кине, док је касније затворила границе и увела строге рестрикције.
Хант је ипак упозорио да Аустралија побеђује коронавирус, али још није победила.
„Морамо да се усредсредимо на сузбијање и капацитет“, рекао је.
Суседни Нови Зеланд увео је неке од најоштријих мера, пре првог смртног случаја, и бележи још боље резултате од Аустралије.
У недељу су забележена само 4 нова случаја, а укупно је до сада заражено 1.098 особа, од којих је 11 умрло, према подацима министарства здравља, преноси Недељник.
„Знам да није било лако, али функционише“, рекла је премијерка Џасинда Ардерн у телевизијском интервјуу и додала да ће у понедељак да буде одржана седница владе на којој ће се одлучивати о попуштању мера.