У недељу се обележава 77. годишњица од стварања Смерша (од „Смрт шпијунима“). Према мишљењу стручњака, то је била најбоља специјална служба за време Другог светског рата. Током свог постојања, Смерш је осигурао успешно вођење свих офанзивних операција Црвене армије, надмашивши немачку обавештајну службу и неутралишући велики број немачких агената и диверзаната.
Смерш је имао врло велику улогу у офанзиви на Берлин у пролеће 1945. године. Војни контраобавештајци били су, између осталог, суочени са задатком заузимања архиве немачких државних и партијских органа, као и специјалних служби и научно-техничких архива.
„На пример, заузимање архива Абвера био је огроман успех. Овде су се посебно истакли агенти Смерша 47. гардијске стрељачке дивизије 8. гардијске армије 1. Белоруског фронта“, испричао је пензионисани генерал-поручник Федералне службе безбедности (ФСБ), доктор историјских наука.
Према његовим речима, на периферији Берлина, у округу Целендорф, налазила се једна од централних институција Абвера, прерушена у пољопривредни институт. А да би се заробило особље и узели документи из овог центра, одлучено је да се изврши десант како би се искључила могућност евакуације особља Абвера на запад Немачке.
За ову операцију командант 8. гардијске армије генерал пуковник Василиј Чујков издвојио је тенковску чету и моторизовани батаљон, а од агената Смерша формирана је специјална оперативна група која је руководила операцијом.
„Падобранци су уз ватрену подршку јединица наше војске, пробили немачку одбрану и прешли више од десетак километара, а успут заузели пољопривредни институт. При томе су то учинили готово без отпора – тамо је само било обезбеђење за које је десант био потпуно изненађење. А запослени у центру Абвера углавном су спавали у очекивању евакуације. Тада је заробљено више од стотину припадника Авбера, међу којима је било и Руса“, испричао је Зданович.
Али током дана, требало је да се одбије жесток напад Немаца који су покушавали да ослободе обавештајни центар.
„Десило се да 47. дивизија није одмах могла да се пробије до падобранаца. Нацисти су отворили артиљеријску и минобацачку ватру на центар Абвера како би уништили камионе са документима. Цео дан сви су држали одбрану са свих страна ─ и војници и команданти, моторизоване стрељачке јединице, тенкисти и заједно са њима оперативци Смерша“, објаснио је стручњак.
„Сви су херојски одбили нападе Немаца. Следећег јутра наше трупе су се пробиле. На крају смо успели да сачувамо изузетно вредне документе“, закључио је Зданович.
Свет 2020. године обележава 75. годишњицу победе над фашизмом и капитулације нацистичке Немачке.
У оквиру пројекта „75 година од Велике победе“, Спутњик вам представља ексклузивне материјале о Другом светском и Великом отаџбинском рату. Сазнајте све о највећим биткама и херојима Другог светског рата, читајте сведочења преживелих, коментаре стручњака, погледајте документе које је декласификовало руско Министарство одбране, архивске фотографије и видео-снимке.
Прочитајте још:
► Хитлер је мртав, јавља Жуков Стаљину
► О овоме се не говори: Са чиме се Црвена армија суочила приликом напада на Берлин
► „Кембричка петорка“ — најуспешнија шпијунска мрежа у историји