Експерти, с друге стране, упозоравају да би рано укидање мера могло да има катастрофалне последице. Економска ситуација и протести довели су до најаве постепеног ублажавања мера карантина у неким деловима САД.
Тако је републикански гувернер Тексаса, у којем су организовани протести, најавио да ће мере у овој држави бити ублажене у току следеће недеље. Ублажавање мера односиће се на рад продавница, док ће у болницама поново моћи да се обављају све операције.
Први пут након неколико недеља становницима Флориде дозвољено је да посете неке паркове и плаже, али је боравак на овим местима и даље ограничен, временски и типом активности.
Учесници протеста желе више од тога
У Тексасу су затражили потпуно укидање свих забрана како би људи могли да раде. Више од милион људи у овој држави остало је без посла због епидемије.
BREITBART - #Protest Against NJ Gov. Murphy Stay-at-Home Order: ‘No More Fear’ https://t.co/QlWbavpkCz pic.twitter.com/RBuzAu7MJx
— Amigo News (@my_amigouk) April 18, 2020
Амерички председник Доналд Трамп, чија је администрација дуго чекала да обезбеди довољне количине кључних медицинских средстава и опреме у борби против епидемије, изгледа да подржава протесте, наводи АП.
Трамп је на твитеру написао „Ослободите Минесоту!“, „Ослободите Мичиген!“, „Ослободите Вирџинију!“.
На североистоку земље се у међувремену повећава број заражених. У Масачусетсу је у петак забележен највећи број умрлих од последица инфекције до сад.
Гувернер је најавио да ће поштовати препоруке експерата и да мере у борби против вируса неће бити ублажене прерано.
У држави Њујорк у суботу је дошло до мањег напретка, када је први пут у последње две недеље број умрлих од последица Ковида-19 у једном дану пао испод 550.
Pandemonium outside the Minnesota Governor’s Residence.
— Theo Keith (@TheoKeith) April 17, 2020
Horns are blaring. A few hundred people are here. Many chant “Open Up!” pic.twitter.com/xMGUtTjYQB
Број хоспитализованих пацијената у овој држави наставља да опада, али зато свакодневно има две хиљаде нових случајева заразе и криза је далеко од завршетка.
Гувернер Ендрју Куомо је рекао да они нису у ситуацији која дозвољавају било какво ублажавање мера, преноси Танјуг.
И у Индијани су организовани протести, а гувернер је рекао да до попуштања мера неће доћи пре маја.
Прочитајте још:
- Tрамп ударио на Устав САД, па се предомислио
- Нема више илузија: Запад уводи заштиту својих стратешких компанија од страних интереса
- Трамп: Сазнаћемо одакле је потекао корона вирус