Дефицит федералног буџета порашће до четири билиона долара, што се није догодило од 1945. године, а крупне компаније, као што су „Ексон мобил“ и „Волгринс“ већ су потрошиле кредитне линије, али су им као и раније потребна средства.
Пред предузетницима је избор: или да прескоче плаћања кредита или да отпуштају запослене. Банке су већ тражиле грађанима да исплате студентске кредите и дугове на кредитним картицама, истиче лист.
„Требало би да почнемо да бринемо. Говоримо о нивоу дуга који нема аналоге у савременој историји. Дефинитивно се приближавамо тачки без повратка“, изјавио је професор економије на Пристонском универзитету Атиф Миан.
Као мере за подршку економији, Федералне резерве већ су снизиле интересну стопу до нуле и додале два билиона долара свом портфељу - исти износ је додат четири године после Велике депресије.
Министар финансија САД Стивен Мнучин изјавио је раније да држава не би требало да жали новац за подршку бизнису, који трпи губитке због епидемије.
„Стопе су сада толико ниске да је позајмљивање новца веома јефтино. У будућности ћемо ликвидирати дефицит, а сада није време да се бринемо о томе“, објаснио је министар.
Према проценама Међународног монетарног фонда, амерички БДП пашће за 5,9 одсто до краја ове године, пред Америком је снажан квартални пад (према проценама Џ.П. Моргана на 40 одсто).