„Као бирократска творевина ЕУ је опседнута применом својих недодирљивих догми. И док је пандемија погађала једну за другом европску земљу, када смо са правом очекивали реакцију и мобилисање Европске комисије, она је дискретно спроводила процес проширења у корист Албаније и Македоније“, каже Ле Пенова за „Новости“.
Према њеним речима, кризе су често показатељ, откривају стање духа људи, али, такође, и институција. Криза кроз коју тренутно пролазимо, није изузетак од тог правила.
„У овим трагичним тренуцима солидарност и саосећање стижу од нација и из народа. Никоме није ни потребна интервенција бриселске технократије за пребацивање француских пацијената у суседне земље, или када се Београд осветљава, између осталог, у боје Француске, као знак пријатељства и подршке у борби против ковида-19.“
Председница француске странке Национално окупљање оштро се обрушила на ЕУ.
„Европска унија је неспособношћу и неспремношћу да заштити грађане својих земаља-чланица постала прва жртва вируса корона. Ова политичка организација, коју су представили као штит иза кога ће државе моћи да се заклоне, није ни знала, ни могла да предвиди, реагује и координира ни најмањом ефикасном акцијом да би се зауставила епидемија. И овде су чињенице неумољиве: док су земље с правом одлучиле да затворе границе у покушају да спрече напредовање епидемије, председница ЕК Урсула фон дер Лајен одвраћала је европске државе од предузимања ове мере здравог разума. Треба напоменути да је и Емануел Макрон одмах упозорио Французе на ’повлачења у национализам‘.“
Према њеним речима, ова пандемија је још једном показала да је ЕУ транснационална, технократска политичка организација без демократског легитимитета. Она представља збир слабости, неспособна да реагује и делује када је то неопходно.
„Та дијагноза је, уосталом, потврђена пре неколико недеља у време мигрантске кризе и уцена Ердогана. Ова Европа, која би требало да заштити државе-чланице од мигрантског налета, одлучила је да прошири процедуру права на азил. Свет сутрашњице биће онај с повратком граница, нација и економског и индустријског суверенитета.“
Ле Пенова је поновила реченицу коју је недавно изговорио председник Француске Емануел Макрон: „Ништа више неће бити исто као пре.“
„Ова промена не може бити само крпљење, обнова фасаде, каталог добрих намера, већ захтева дубоке промене у приступу и у концепцији коју морамо да имамо о нашем моделу друштва. Обезбеђивање средстава за технолошки суверенитет, премештање индустријских активности, заштита и промоција наших стратешких компанија - то су изазови са којима ћемо морати да се суочимо после победе у рату против вируса корона“, рекла је Ле Пенова.
Француска политичарка упутила је и поруку народу у Србији.
„Знам какве вредности и снага духа красе српски народ, коме никада није недостајало храбрости, срчаности и пожртвовања у напорима када је требало да се суочи са великим изазовима своје историје. И овога пута не сумњам да ћете знати да се изборите и у овом заједничком искушењу уверавам вас у сву моју солидарност и наклоност.“
Прочитајте још: