Такође, многи страхују да њихове компаније неће преживети то раздобље, показало је у среду објављено истраживање.
Пандемија је до сада усмртила готово 180 хиљада људи, а у привреди би могла подстаћи најтежу кризу од Велике депресије 1930. године, подсећа Ројтерс.
Истраживање је спровела организација пословних лидера YPO у раздобљу од 15. до 19. априла на 3.534 извршна директора у 109 земаља, преноси портал „Си биз“.
Око 60 одсто извршних директора припрема се за опоравак у облику слова У, што значи да очекују дуго раздобље између рецесије и опоравка. Њих 22 одсто предвиђа двоструку рецесију. Истраживање је показало и да 11 одсто анкетираних директора сматра да ће корона вирус бити ризик за опстанак њихове компаније, а додатних 40 одсто каже да пандемија представља озбиљну претњу.
„Овакву кризу нисмо видели више од сто година, неке водеће фирме неће преживети“, рекао је извршни директор „Аспен медикала“ Глен Киз.
Најрањивије су фирме у угоститељству - 41 одсто директора у том сектору наводи да њиховим компанијама прети пропаст. У авио и велепродајном сектору од таквог исхода страхује 30, односно 19 одсто директора, показало је истраживање.
Неки су сектори на добитку - тако 10 одсто пословних челника у малопродаји и велепродаји, као и директори произвођача пољопривредних производа, рудника и комуналних компанија бележе позитиван утицај на приходе.
Већина испитаника очекује ипак да ће се ситуација поправити тек након неког времена, преноси Б 92.
Готово две трећине пословних лидера предвиђа да ће се негативне последице одражавати у пословним резултатима дуже од годину дана. Четвртина њих очекује да ће за годину дана њихова компанија запошљавати и до 20 одсто мање радника него сада.