„Одобрење је дато након пажљиве процене профила потенцијалне користи и ризика за кандидате за вакцинисање. Захваљујући прелиминарним интензивним научним консултацијама са проналазачем препарата компанијом ’BioNTech‘, институт ’Паула Ерлиха‘ је успео да заврши процес за четири дана“, наводи се у саопштењу.
У институту су додали да је тестирање потенцијалних вакцина на људе важна етапа у прављењу безбедног и ефикасног препарата против ковида 19 за становнике земље и целог света.
У првом делу клиничког тестирања учествоваће 200 здравих добровољаца, узраста од 18 до 55 година. Сваки од њих ће бити вакцинисан „једном од неколико модификација вакцина“. Неко време ће се сви добровољци налазити под посматрањем, након чега ће почети друга фаза тестирања.
Ово ће бити четврто клиничко тестирање препарата против ковида 19 у свету, додали су у институту.
Како је јуче саопштила радију „Ехо Москва“ представница Светске здравствене организације у Русији Мелита Вујнович, данас у свету постоји 67 прототипова вакцина. По њеним речима, у најбољем случају, требаће од годину до годину и по дана да се прођу све фазе клиничког тестирања и пређе на масовну производњу.