Полазећи од бриса узетог из ока зараженог пацијента, који је имао билатерали коњуктивитис, истраживачи су успели да изолују вирус, показујући тако да се он може размножавати, не само у респираторним органима, већ и у оку, проузрокујући коњуктивитис.
Ово откриће, објављено у часопису „Annals of Internal Medicine“, има важне импликације за опште здравље, па је резултат до којег су дошли италијански лекари, прослеђен Светској здравственој организацији.
“Ово истраживање показује да очи нису само један од улазних врата вируса у тело, већ и потенцијални извор заразе”, прокоментарисала је Конћета Кастилети, начелник оперативне јединице у лабораторији клинике Спаланзани у Риму.
Откриће је потврдило да је неопходно обезбедити одговарајућа заштитна средстава и за лекаре офталмологе, за које се до сада сматрало да су релативно сигурни од ризика заразом вирусом корона.
Истраживање је потврдило да брисеви ока могу бити позитивни на инфекцију вирусa и у случају када на узорцима из респираторног система нема више видљивих трагова вируса.
Три седмице након хоспитализације пацијенти код којих се зараза тестира путем бриса из респираторних органа, негативни су на Ковид-19, док је узорак из бриса ока био и даље слабо позитиван и до 27 дана од почетка хоспитализације, преноси Танјуг.
Биће потребно даље истраживање како би се проверило колико дуго је вирус у сузама активан и потенцијално заразан.
„Ово је још једна коцкица у мозаику који састављамо покушавајући да откријемо компликовану тајну овога вируса“, рекла је генерална директорка Марта Бранка.
Прочитајте још: