Аутори нацрта овог закона, посланици Државне думе и сенатори Савета Федерације, објаснили су ову иницијативу жељом да се „сачува историјска правда према победницима у Другом светском рату.
Они су констатовали да је президијум Врховног совјета СССР-а 1945. године прогласио 3. септембар за Дан победе над Јапаном. Међутим, у Русији за 2010. као датум завршетка рата утврђен је 2. септембар ─ дан потписивања капитулације Јапана.
„Формулација“ 3. септембар ─ Дан краја Другог светског рата (1945. године) „симболизује прелазак из ратног стања у мир, тражење начина помирења и сарадње“, истакли су аутори иницијативе.
Подударање са датумом терористичког напада
Раније је организација „Мајке Беслана“ затражила да се датум не помера, јер је 3. септембра 2004. године извршен терористички напад на школу у Беслану.
Међутим, председница Савета Федерације Валентина Матвијенко рекла је да се око подударања датума дигла „претерана галама“ и да се то не сме „политизовати и драматизовати“.
Портпарол председника Дмитриј Песков је у разговору са новинарима одбио да коментарише пребацивање датума Дана завршетка рата на 3. септембар.
У терористичком нападу на школу у Беслану, који се догодио 3. септембра 2004. године, погинуле су 333 особе.