Научник је истакао да је за стварање вакцине против ковида 19 потребно прибећи генетским технологијама, а при креирању претклиничких модела можда ће бити потребне измене генома.
„До сада у том вирусу није нађено ништа што би изазвало сумњу у могућност добијања вакцине“, истакао је академик за телевизију „РТ“ и додао да ће тај процес трајати неколико месеци, а потпуно тестирање вакцине више од годину дана.
Недоспасов је такође рекао да се оболели од вируса корона могу лечити уз помоћ трансфузије плазме и додао да код такве методе постоји и мана – ризик да се пацијенту „унесе“ друга инфекција.
„То је разлог због којег је практично исправније користити пречишћене препарате укупних антитела из крви оболелих“, додао је Недоспасов који је шеф лабораторије за молекуларне механизме имунитета Института за молекуларну биологију „Енгелхардт“,.
Он је објаснио да постоји још један начин да се добије лек за вирус корона, а то је вештачко стварање неутралишућих антитела. Међутим, научник је упозорио да и тај метод има ману – заштита организма у том случају временски је ограничена. Стога, најпоузданија опција остаје вакцинација.
„Успешном вакцинацијом у нама се формирају не само неутралишућа антитела, већ и лимфоцити који производе та антитела. Управо они омогућавају имунолошко памћење и дугогодишњу заштиту“, објаснио је Недоспасов.
Број оболелих од вируса ковид 19 у свету порастао је на више од 2,8 милиона људи, док се од ове инфекције опоравило више од 812 хиљада особа, показали су најновији подаци портала Ворлдометерс. До сада је у свету преминула 198.063 особа од новог корона вируса.
Према последњим информацијама, у Русији је за протекла 24 часа од вируса корона оболело још 5.966 особа, чиме је укупан број оболелих порастао на 74.588, саопштио је оперативни штаб за борбу против ширења вирусне инфекције.
Како се наводи, само је у Москви забележено 2.612 нових случајева, док је у Санкт Петербургу регистровано 605.