Бенд свира вашу омиљену песму, на подијуму су весели сватови који играју, певају и дижу чаше, прослављајући ново поглавље у вашим животима – почетак брака. Таман што се остварење те пријатне мисли приближило, појавио се корона вирус и поново је учинило далеком.
Због епидемије, забране окупљања и правила полицијског часа, многи су померили или отказали свадбе и венчања.
Померање и отказивање свадби због короне
Младенци који су на време претпоставили како ће се ситуација са короном развијати, почели су да померају термине својих свадби с маја и почетка јуна у другу половину године, али нису све сале биле у могућности да им изађу у сусрет, јер су им термини, у том периоду, већ били попуњени.
Као решење, нудили су им алтернативне термине – уторак и четвртак, уместо викенда.
„Из прича са младенцима, знам да нису били најсрећнији с том варијантом. Онда се десила подела на две категорије – једни су почели да траже друге сале, које су имале викенд као слободан термин, а други су пребацили термин за следећу годину или су отказали. Онима који су отказали прославу аванс је враћен“, испричао нам је власник и менаџер „Епик“ евент центра Никола Јанковић.
По ономе што смо сазнали од организатора које смо контактирали, свадби у мају скоро уопште неће бити, а велики знак питања надвио се над наредним месецима.
„У мају је све отказано и померено за јесен. Јун за сада стоји. Чекамо да видимо каква ће ситуација бити, а самим тим и младенци чекају. Што се тиче нових термина, тренутно потражње нема“, каже Ивана Тодоровић, менаџер ресторана „Гранд Ада“.
Највећи проблем представља неизвесност везана за почетак рада ресторана, јер то кочи и организаторе и младенце.
„Све свадбе од марта до краја јуна су отказане. Наш највећи проблем је што не знамо када ћемо почети да радимо, јер ми на основу те информације можемо да реагујемо и окренемо наше младенце који су већ заказали, на пример, у јуну, како бисмо им рекли – померите термин, ми ћемо да вам одржимо свадбу“, рекао је за Спутњик Бранко Синђелић, власник евент центра „Гламур“.
Синђелић додаје да је у његовом евент центру отказано пет од скоро 40 свадби. Они који нису отказали померени су за следећу или другу половину ове године, која није издавана од почетка ванредног стања, јер су из тог евент центра претпоставили да ће им бити потребна за пребацивање термина.
Организатори свадби сведоче да су реакције младенаца биле различите, у зависности од тога како су доживели новонасталу ситуацију.
„Неки су били у паници, неки су били рационални, а неки још нису отказали. Ја имам још два термина у мају која нису отказана. Мислим да су ти људи потпуно у праву. Моје лично мишљење је да ће забрана рада, и све што је везано за то, да престане у наредне две недеље. Људи су се потрудили да одиграју најбоље што су могли“, казао је Јанковић.
Велики губици за организаторе
Саговорник Спутњика напомиње да су губици вишеструки, јер постоје и плате и трошкови који морају да се плаћају редовно, иако посла има мало или га уопште нема.
„Ми смо млад евент центар и имали смо слободне термине у другом периоду године, а сада су нам термини из маја и јуна, практично, појели те термине, који су могли да буду продати другим клијентима, што је директан утицај на профит“, објашњава Јанковић.
С њим је сагласан и Синђелић, који тренутну ситуацију карактерише као – „језиву“.
„Просто, нема речи којима бих описао колико је све ово финансијски погубно за нас. Има људи који су под закупом. Ми имамо око 50 радника, којима исплаћујемо плате. То су заиста велики финансијски трошкови, а приход нам је нула“, прерачунао нам је Синђелић.
Организатори истичу да су додатно погођени и због тога што је њихов посао махом сезонски.
Јанковић напомиње да ће додатан ударац у другом делу године претрпети и евент центри који организују и коропративне прославе, јер је уверен да ће велике фирме смањити буџете за забаве које обично одржавају крајем године.
Он сматра и да ће број гостију на свадбама и забавама опасти за најмање 30 одсто, јер ће старији оклевати да се појаве, а они из иностранства неће моћи да дођу, због тога што у овом периоду користе одморе.
Венчање за пет особа с маскама и рукавицама
Заменик матичара матичног подручја Звездара Немања Ђуровић каже за Спутњик да је, по жељама младенаца, велики број венчања одложен и да је мало оних који сада желе да стану на луди камен.
„Сва венчања која је требало обавити на терену, мислим на она у угоститељским објектима, су отказана. Отказан је и велики број оних која је требало да се обаве у нашој свечаној сали, јер људи не желе да се венчају у ограниченим условима, под чим подразумевам окупљање људи. Ипак је сам чин венчања леп догађај где су битни и људи који присуствују и употпуњују тај доживљај“, објашњава Ђуровић.
Ипак, ко жели да се венча, може то да учини, али мора да испоштује безбедносне мере. Церемонији може да присуствује само петоро људи – младенци, матичар и два сведока, који притом морају да носе маске и рукавице.
„Церемонија венчања се одвија регуларно, с тим што нема пољубаца, али се бурме, наравно, размењују. Скину се заштитне рукавице, ставе се бурме, па се рукавице враћају на руке“, каже наш саговорник.
У току ванредног стања, на матичном подручју Звездара обављена су три венчања.