Милитанти су првенствено гађали такозване јерменске и хришћанске четврти, где локално становништво никада није подржавало ставове радикалних исламиста.
У једној од порушених цркава, милитанти су гађали олтар митраљезом крупног калибра, а затим су на том месту припремали храну. Драгоцени предмети су украдени, а терористи су чак покушали да отворе гробове у потрази за вредним предметима. Школу поред цркве су запалили, а свуда по зидовима оставили су исписане претеће поруке на арапском језику.
У близини се налази срушени храм Светих великомученика и споменик посвећен Јерменима - жртвама османског геноцида. Почетком прошлог века у турском концентрационом логору у Дејр ел Зору страдало је хиљаде Јермена. Председник Сирије обећао је да ће обновити цркву.
Милитанти су држали град у блокади неколико година, због чега је готово 85 одсто објеката порушено.
Дејр ел Зор, који се пре борби сматрао бисером Истока, биће поново изграђен. Сиријске власти су разрадиле програм обнове. У граду се сада налази неупоредиво мањи број људи, него пре рата – свега неколико десетина хиљада грађана, док их је пре било више од 200.000.
И руска страна је притекла у помоћ. Експерти центра за помирење непријатељских страна и контролу избеглица проценили су потребне снаге и средства, првенствено за обнову школа, болница и друге једнако важне инфраструктуре.
Неопходна је грађевинска опрема, материјали и много радника. Власти пружају подршку онима који су успели да се врате, а становници самостално обнављају куће и станове уз помоћ свих чланова породице.