Са биосателитом „Бион-М“, који је већ добио симболичан надимак „Нојева барка“, у свемир ће бити лансирано 75 мишева, муве, различите врсте биљака и микроорганизама, који ће бити изложени великим количинама зрачења.
Према речима организатора ескперимента, за месец лета „путници“ ће бити изложени количини зрачења, коју космонаути приме за три године рада на Међународној свемирској станици.
„То ће бити јединствен експеримент, јер ће сателит летети на већој висини од орбите на којој се налази Међународна свемирска станица, што значи да ће тамо бити више тешких наелектрисаних честица. Оне имају негативан утицај на здравље живих организама, који није до краја проучен“, рекао је директор одељења за радијациону безбедност свемирских летова са посадом са Института за биомедицинске проблеме Руске академије наука Вјачеслав Шуршаков.
Сателит ће се вртети око земље на висини од око 800 километара. Шуршаков је додао да до сада животиње нису боравиле на толикој висини, изузев корњача, које су летеле око Месеца. Резултати експеримента ће помоћи приликом људских летова у далеки свемир.
Реч је о истраживачком пројекту, у коме ће поред руских научника учествовати и њихове колеге из САД, Немачке и Француске.