Према писањима арапских медија, током борби у подручју града Салах-ад-Дин био је наводно уништен штаб оперативне управе приватне војне компаније „Вагнер“.
„Скрећем пажњу да се у овом тренутку у зони борбених дејстава на територији Либије не налази ниједан руски војник. МИП не поседује информације о грађанима Русије који би учествовали у борбама на територији Либије и погинули наведеног датума“, наводи се у саопштењу спољнополитичког ресора.
МИП је нагласио да „поменути чланци нису прве спекулације на тему учешћа „руских“ војних компанија у унутарлибијском конфликту“. Оне имају за циљ да створе лажну слику да је Москва, наводно, умешана у тај сукоб.
„У стварности, Русија помаже да се успостави примирје и политички реши криза у Либији. Немамо намеру да подржимо било коју страну у конфликту“, нагласили су у МИП-у.
Либијски сукоб
У Берлину је 19. јануара одржана међународна конференција о Либији, на којој су учествовали лидери Русије, Немачке, Француске, Сједињених Америчких Држава, Турске, Египта и других земаља, као и Европске уније и Уједињених нација. Премијер Владе националног јединства Либије Фајез Сараџ и командант Либијске националне армије Халифа Хафтар присуствовали су самиту, иако ни тамо није дошло до организације директних преговора између њих.
Главни резултат Берлинске конференције је позив за прекид ватре у Либији и обавеза да се сукобљене стране уздрже од мешања у сукоб, поштујући ембарго на оружје странама у сукобу. Осим тога, учесници састанка су предложили да се оснује одбор за контролу поштовања прекида ватре.