Лавров је изјавио да Русија не одобрава саопштење команданта Либијске националне армије Халифе Хафтара да власт у земљи преузима војска.
„Русија нема неке полуге утицаја (на Хафтара). Ми смо у контакту са свим актерима либијског конфликта: то је и маршал Хафтар и представник председничког савета Сараџ и председник парламента у Тобруку Агила Салех и други политичари, укључујући руководство државног савета. Тамо је било формирано много структура, у складу са споразумом који је закључен у Схирату у децембру 2015. године“, рекао је Лавров током видео-конференције министара иностраних послова БРИКС-а.
„Ми у свим фазама решавања либијске кризе, током свих иницијатива које су се појавиле у различито време, заједно са нашим француским колегама, Италијанима, Уједињеним Арапским Емиратима, упозоравали смо да треба, пре свега, убедити зараћене стране да се сами договоре под којим условима се могу решити проблеми своје државе“, рекао је министар.
Подсетимо, синоћ је генерал Хафтар саопштио да раскида све политичке споразуме и преузима власт у земљи.
Либијски сукоб
У Берлину је 19. јануара одржана међународна конференција о Либији, на којој су учествовали лидери Русије, Немачке, Француске, Сједињених Америчких Држава, Турске, Египта и других земаља, као и Европске уније и Уједињених нација. Премијер Владе националног јединства Либије Фајез Сараџ и командант Либијске националне армије Халифа Хафтар присуствовали су самиту, иако ни тамо није дошло до организације директних преговора између њих.
Главни резултат Берлинске конференције је позив за прекид ватре у Либији и обавеза да се сукобљене стране уздрже од мешања у сукоб, поштујући ембарго на оружје странама у сукобу. Осим тога, учесници састанка су предложили да се оснује одбор за контролу поштовања прекида ватре.