Према подацима од 7.37 по средњоевропском времену, јунски фјучерси за ову врсту нафте порасли су за 10,86 одсто – на 13,68 долара по барелу.
Цена јулских фјучерса за северноморску нафту „Брент“ порасла је за 2,22 одсто – на 23,25 долара по барелу, док је цена јунских фјучерса порасла за 4,25 одсто, на 21,33 долара.
Понуђачи на берзама процењују најновије податке АПИ-ја (према којима су резерве нафте у Сједињеним Америчким Државама прошле недеље порасле за десет милиона барела) и чекају званични извештај америчког Министарства енергетике, који ће бити објављен у вечерњим сатима. Аналитичари прогнозирају да ће Министарство саопштити о порасту показатеља од 10,6 милиона барела.
„Добре вести да се складишта у Америци можда не пуне тако брзо као што се мислило“, изјавио је за агенцију Ројтерс директор одељења за истраживање сировина Националне банке Аустралије Лаклан Шо.
Осим тога, наду у делимичан опоравак потражње инвеститорима је дало и постепено укидање карантинских мера у неколико европских земаља и америчких градова.
Ситуација на тржишту нафте
Због епидемије вируса корона (патоген ковид 19), од кога је оболело скоро три милиона људи широм света, већина земаља увела је карантин, затворила границе и ограничила кретање својих грађана.
У вези с тим, потражња за нафтом је пала, а у марту државе чланице ОПЕК плус нису успеле да продуже своје споразуме о производњи. Због тога су се цене нафте више него преполовиле од почетка године и обориле рекорде од пре 18 година.
Последњих недеља котације су обновљене уочи новог састанка земаља ОПЕК плус. Земље-чланице ове организације су се на видео-конференцији 12. априла сложиле да смање производњу за 9,7 милиона барела дневно. Међутим, како наводе аналитичари Међународне агенције за енергетику, споразум ОПЕК плус не може да надокнади пад потражње у свету, али би могао да доведе до почетка смањења залиха у другој половини године.