„Драго ми је да могу да саопштим да је захваљујући општој ситуацији и мултилатералним напорима у Венецуели створен погодан моменат за поновно успостављање демократије. Затражио сам од свог тима да актуализује наше планове о отварању америчке амбасаде у Каракасу, како бисмо били спремни да чим (председник Венецуеле Николас) Мадуро оде са власти, поново подигнемо нашу заставу“, истакао је Помпео.
Помпео је на истој конференцији за новинаре још оптужио Иран да је претходних дана венецуеланским властима испоручио „помоћ непознатог карактера“ и затражио обуставу летова у Венецуелу иранског авио-превозника „Махан ејра“.
Подсетимо, раније је Министарство спољних послова Венецуеле оштро реаговало на предлог Мајка Помпеа да се у Венецуели формира прелазна влада, саопштивши да никада неће пристати на владу под нечијим покровитељством. Према Помпеовом предлогу, привремену владу би требало да признају и Каракас и опозиција, а та влада би била на челу земље до следећих председничких избора, након чега би, ако избори буду „поштени“, уследило укидање америчких санкција.
Претходно је Помпео у марту објавио да је Министарство правде Сједињених Америчких Држава оптужило актуелног председника Венецуеле Николаса Мадура и још неколико представника руководства те земље за умешаност у трговину дрогом, а Стејт департмент је за информације о Мадуровој умешаности понудио награду од 15 милиона долара.
Раније је амерички председник Доналд Трамп за време годишњег обраћања Конгресу изјавио како намерава да сруши владу Николаса Мадура.
Ситуација у Венецуели
Након што су почетком 2019. године у Венецуели започели масовни протести против легитимног председника земље Николаса Мадура, амерички државни секретар Мајк Помпео је изјавио да Вашингтон више неће признавати власт на челу са Мадуром, који је са своје стране објавио прекид дипломатских односа са Вашингтоном.
Поред тога, америчке власти су поред неколико других земаља подржале Хуана Гваида, председника Националне скупштине коју контролише опозиција, а који се два пута проглашавао за „привременог председника“. Другу „заклетву“ положио је овог јануара.
У Москви су Гваидов „председнички статус“ назвали непостојећим.