Др Дарија Кисић Тепавчевић поручује да је одговорност за преношење вируса корона сада на нама самима, преноси РТС.
Каже да је охрабрујуће што је јуче први пут од почетка тестирања проценат позитивних био испод пет одсто,
„Сви ти индикатори охрабрују, уз напомену да вирус циркулише и да не смемо да заборавимо на њега и да се опустимо, јер он пронађе пут до осетљиве особе“, упозорава Кисић Тепавчевићева.
Она објашњава да је вирус корона већ познат око четири месеца и да смо за то време доста о њему научили.
Иако су постојале различите теорије о томе како се преноси, данас се дефинитивно зна да се преноси капљичним путем - директно, или свежом контаминацијом предмета, што нам, како каже, „даје могућност да га надмудримо“.
Др Кисић Тепавчевић указује да су неке мере за које се у почетку говорило да су баналне, заправо ефикасна заштита, и да треба да се примењују у тренутку када се враћамо свакодневним активностима.
Како да се понашамо и на шта да пазимо после укидања мера
У теретанама не треба користити централну климатизацију, јер она повећава ризик трансмисије, треба одржавати размак између вежбача, увести дезобаријере и користити средства за дезинфекцију.
Од 8. маја са радом почињу и тржни центри. Тамо ће моћи да се иде само са маском.
Иако препоруке за понашање у оваквим просторима постоје, најважније је извршити самопроцену ризика, истиче др Тепавчевић.
Бољи избор од теретане је тренинг на отвореном, а исто важи и за кафиће и ресторане.
„Нису ни кафићи ни ресторани неопходни, ако постоји потреба, биће доступни. Безбедније је бити на отвореном, биће препорука о понашању и безбедној удаљености, то су фактори које стално понављамо, које примењујемо у кућним условима“, наводи докторка.
Шетња на отвореном, градски превоз, вртићи
Када је реч о боравку напољу, Кисић Тепавчевићева наводи да није неопходно носити маску, и да ако се шетамо са укућанима то не представља ризик. Ипак, од наше процене зависи са киме ћемо шетати и да ли то представља ризик.
Од 4. маја креће градски саобраћај у Новом Саду и Крагујевцу, а 8. маја у Београду и Нишу.
Докторка наводи да ће се улазити на једна врата, и да ће они који немају маску моћи ту да је узму. Биће потребно да се одржава раздаљина, а климатизација се неће користити. Ако временски услови дозвољавају, треба држати отворен прозор.
Од 11. маја почињу да раде вртићи и продужени боравак у школама. Докторка Кисић Тепавчевић наводи да ће се предузимати мере као када дете дуже време није ишло вртић: Преглед педијатра, чишћење свих просторија, проветравање, коришћење дезобаријере и средстава за дезинфекцију.
Препорука је да се не употребљавају играчке које не могу да се перу као што су платнене и мекане играчке, а правило за спавање је „глава-ноге“, како би се смањио ризик.
Разматрају се и препоруке које ће бити уведене када од 18. маја буде покренут авио-саобраћај.
Када је реч о пословним путовањима, могуће је да ће услов бити да је путник у последња 72 сата тестиран на вирус корона. Примењиваће се и мере које су биле на снази на почетку епидемије.