Рупа у озонском омотачу, делу Земљине атмосфере који штити планету од ултраљубичастог зрачења, први пут се отворила над Арктиком крајем марта, када су необични ветрови неколико седмица заредом заробили хладан ваздух над Северним полом.
Поларни вртлог створило је кружни кавез хладног ваздуха, који је довео до стварања високих облака у региону. Облаци помешани с вештачким загађивачима попут хлора и брома хранили су се гасовима у озонском омотачу све док у атмосфери нису отворили огромну рупу три пута већу од Гренланда, наводи се у саопштењу Европске свемирске агенције (ЕСА).
Док се велика озонска рупа сваке јесени отвара над Јужним полом, услови који омогућавају обликовање тих рупа много су ређи на северној хемисфери, рекли су истраживачи ЕСА. Арктичка озонска рупа отворила се ове године само зато што је хладни ваздух на том подручју био концентрисан много дуже него што је то уобичајено.
The unprecedented 2020 northern hemisphere #OzoneHole has come to an end. The #PolarVortex split, allowing #ozone-rich air into the Arctic, closely matching last week's forecast from the #CopernicusAtmosphere Monitoring Service.
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) April 23, 2020
More on the NH Ozone hole➡️https://t.co/Nf6AfjaYRi pic.twitter.com/qVPu70ycn4
Крајем прошле седмице, тај се поларни вртлог „поделио“, рекли су истраживачи ЦАМС-а, стварајући пут ваздуху богатим озоном да се врати у подручје изнад Северног пола. За сада има премало података да ли арктичке рупе озонског омотача попут ове представљају нови тренд.
„Ово је први пут да можете говорити о правој озонској рупи на Арктику“, рекао је за „Нејчр“ Мартин Дамерис, стручњак за питања атмосфере у Немачком ваздушном центру, пише „Лајв сајенс“.
Након што се готово месец дана надвијала над Арктиком, коначно је затворена највећа озонска рупа која је икад откривена изнад Северног пола, сопштили су истраживачи из европске службе за надзор атмосфере ЦАМС, преносе „Независне“.