Вирусолог Анатолиј Аљтштејн упозорава да ће и после укидања режима самоизолације ситуација још дуго остати опасна. Према његовим речима, слабљење режима самоизолације у Русији десиће се постепено, дуго ће грађани морати да држе дистанцу на јавним местима, а такође мораће и да се одрекну руковања и загрљаја приликом сусрета са пријатељима и колегама.
Ситуација у Русији се неће брзо мењати
„О мерама укидања противепидемијских мера даваће се одговарајуће препоруке. Наравно, карантин неће бити укинут одмах, једним потезом - данас карантин, а сутра потпуна слобода. Мислим да ће смањење карантинских мера почети за пар недеља, можда и раније, али неће бити наглог укидања. Многи случајеви оболелих се и даље бележе и они ће се постепено смањивати. Зато се морају поштовати мере као што је држање дистанце и избегавање контаката", рекао је за Спутњик руски вирусолог.
Говори се о томе да би једна од мера могла да буде и обавеза послодаваца да редовно мере температуру свих запослених. Уколико је она повишена или постоје симптоми прехладе обавезно је удаљавање са посла. Такође се не препоручује радницима са хроничним болестима, смањеним имунитетом, трудницама и особама старијим од 65 година да раде, као и онима који имају контакт са зараженима или онима који се враћају из иностранства.
"Према социолошким истраживањима огроман број руских грађана сматра да је по њих ризик од оболевања вирусом корона веома низак. То значи да с лепшим временом, а све иде ка томе, Руси можда неће желети да пропусте шансу да се "лепо одморе" и друже. Јасно је да се у том случају до средине маја код нас може појавити хиљаде новооболелих, што лако може довести до продужења карантина на још неколико недеља“, сматра руски економиста Евгеније Надоршин.
Тежак повратак на старо
Обустава рада многих предузећа у вези са пандемијом ковид 19 штети економији, али почетак маја у том погледу није значајан, напоменуо је експерт.
„Мајски празници никада нису значили врхунац економске активности. Карактерише их мала кори сност са становишта економије и зато би било нормално да те дане проведемо у карантину. У том погледу не видим никакву катастрофу", рекао је Надоршин.
Психолози упозоравају да повратак старом начину живота утиче на нервни систем и да се на то треба припремити.
Подсетимо, због пандемије вируса корона у Русији су од 30. марта проглашени нерадни дани. Затворени су ресторани, тржни и спортски центри, салони лепоте, биоскопи, музеји, позоришта, паркови, дечија игралишта итд. Готово све, осим болница, прехрамбрених продавница, апотека, комуналних служби, градског превоза и низа других витално важних делатности.
Већина Руса ради од куће, а грађанима је дозвољено да оду до најближе прехрамбене продавнице или апотеке, прошетају кућног љубимца на 100 метара од зграде или избаце смеће. Такође, напуштање домова могуће је само у случају да је потребна хитна медицинска помоћ или у случају одласка на посао.