Поповић је у изјави за Танјуг навео и да ће се та студија радити наредна два месеца, а можда, каже, и током целог лета.
„То је студија коју ће водити професор Татјана Пекмезовић, осим професора са Медицинског факултета, у њу су укључени професори и истраживачи из других медицинских установа и неколико научних установа, међу којима је и Институт за примену нуклеарне енергије (ИНЕП)“, рекао је Поповић.
Епидемиолошка студија, каже, подразумева комплетну анализу прокужености становништва на узорку од 7.000 домаћинстава, а број чланова ће бити око 17.000.
„Студија подразумева и анализу да ли неко од нас носи антитела, што се не види кроз ПЦР тестове који детектују само тренутну инфекцију, док ЕЛИЗА тестови детектују да ли смо прележали инфекцију, а да нисмо имали никакве симптоме. И сигурно се једном делу нас то и десило“, објашњава Поповић.
Тест на антитела ће бити развијен у Србији
Истиче да ИНЕП ради на развоју ЕЛИЗА тестова, односно тестова на антитела, додајући да ће то бити тест развијен у Србији, што је, каже, прилично велики успех за нашу науку.
Премијерка Србије Ана Брнабић раније је изјавила да ће први ЕЛИЗА тестови бити спремни у року од месец дана и додала да је више земаља затражило подршку од Србије, уколико будемо имали додатне количине тих тестова.
Поповић каже да ће студија показати и много шире последице вируса корона, те да ће показати и одређене демографске закључке, као и закључке у вези са јавним здрављем, али и економском политиком.
Прочитајте још: