Древни Болгар, који се данас налази на територији руске Републике Татарстан, био је и прва престоница Златне хорде, а Поволшки Бугари су први народ у историји који је поразио Монголе и пружио одлучан отпор Џингис-кановој војсци, у чувеној „овновској“ бици.
Болгар је у својој историји више пута рушен и паљен и увек подизан из пепела, а након што је цар Иван Грозни 1552. године освојио Казањски канат, град је ушао у састав Русије.
Данас се у Болгару могу видети грађевине подигнуте још у доба Златне хорде, али и оне из других периода његове историје: маузолеји, џамије, минарети, водоводи, мостови, палате... Од 1998. године сви објекти су уврштени на Унескову листу светске културне баштине.
Управо овде, на месту где је примљен ислам, налази се и Болгарска исламска академија — прва и једина установа у Русији где се може стећи звање доктора исламских наука. У „северну Меку“ данас долази на хиљаде верника, посебно откако је 2012. године подигнута Бела џамија, коју су због изгледа прозвали и „татарстански Таџ Махал“. Главна реликвија је длака са браде пророка Мухамеда.
У Болгару се чува и највећи штампани Куран на свету, тежак 800 килограма. Има 632 странице, а корице свете књиге обложене су полудрагим камењем, златом, сребром и малахитом.
Куран, димензија метар и по са два, рад је италијанских мајстора и уписан је у Гинисову књигу рекорда.
Један од драгуља Болгара је и православни храм — Црква Успења Пресвете Богородице, подигнута у првој половини 18. века у част посете Петра Првог овом месту. Руски цар је издао и указ о заштити споменика болгарског насеља.
Новинарка Спутњика Оливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.
Прочитајте још: