Саговорници Спутњика са Косова и Метохије различито гледају на то што се дешава у Приштини. Марку Марковићу, политикологу из Чаглавице, делује да Косово има две већине – стару владу привремених косовских институција смењеног Аљбина Куртија и нову коју је формирала странка Исе Мустафе. Дарко Димитријевић, политички аналитичар, с друге стране, сматра да је одлука уставног суда привремених приштинских институција дала Куртију још један месец на власти у в.д. мандату.
Заокрет на Косову – Америка даје нову шансу Куртију
Да ли је у нови заплет умешала прсте Америка, без које се мало шта може на Косову или је све ово нова политичка игра албанских политичара?
„После одлуке уставног суда, сада имамо замрзнут статус када је у питања формирање нове владе. Дакле, иако је било преговора и са Српском листом, са којом је преговарао ДСК, све је до даљег одложено. Курти и његова странка испали су победници прве рунде првог полувремена“, објашњава Димитријевић.
На питање да ли и какве везе са оваквим следом догађаја може да има сусрет Ричарда Гренела и Аљбина Куртија по паду Куртијеве владе привремених косовских институција, Димитријевић не одговара директно, али оставља простор за сумњу да је овај разговор и те како утицао на сада донете одлуке.
„Мислим да не само Америка, већ и цела међународна заједница покушавају да усмере институције на Косову ка демократским процесима. Међутим, многе ствари на КиМ нису демократске и те неке смернице не буду увек тако успешне. Видели смо како се све дешавало током смене Куртија, али логично је да свака влада која је учествовала у креирању оваквог система подржи одлуке правосудних органа, зато што је основ демократије поштовање права, у овом случају судских одлука“.
И „уставни суд“ ради по налогу
По Димитријевићевом мишљењу, могућа су два сценарија: да се избори распишу после месец дана, то јест, после 29. маја или да Самоопредељење дâ новог мандатара за нову владу привремених институција у Приштини. У противном, каже Димитријевић, Косово чекају масовни протести.
Марковић, с друге стране, није далеко од помисли да је суд овако поступио по налогу из Америке, јер им је потребно време како би консолидовали политичке редове у Приштини.
„У суштини, овај простор који неки називају ’независно Косово‘, нема свој суверенитет, тако да о свим водећим стварима на овом простору одлучују у Вашингтону и Берлину. Водећи политичари на Косову само су њихове марионете које њихове поступке само спроводе у дело. Искуство показује да све што се на КиМ дешавало, није се дешавало без Америке“.
Не желе Србе у влади?
„Е сада, да ли они желе да дају неку нову шансу Куртију или само желе да се све ово пролонгира до нових избора, то ћемо тек видети“, истиче он.
Курти, наиме, тврди да је са Гренелом у сталној комуникацији, чак и након што је његовој влади привремених институција изгласано неповерење. Он каже да је на другу страну (странку Исе Мустафе) извршен притисак, иначе доскорашњег партнера у влади Куртија, и да су се они предали и покорили. Он такође тврди да Америка није била за прекомпозицију владе у коју је требало да уђу и Срби, већ за нове изборе за које се и Курти залаже, пренели су албански медији.
Иначе, у одлуци уставног суда привремених косовских институција се истиче да је суд без предрасуде о прихватљивости или оправдању захтева закључио да се захтев подносилаца за привременом мером у вези са декретом председника прихвати као основан. Одлука суда аутоматски ставља ван снаге тај захтев и забрањује да се то питање постави на дневни ред седнице скупштине привремених институција Косова најмање до 29. маја или до доношења пресуде о томе.