„Шредер нема с ким ни да се клади“, написао је сенатор на свом Твитер налогу.
Полагаю, Шредер даже не заметит «вызова на пари» со стороны самонадеянного украинского посла в Берлине. Было бы с кем пари заключать.. Шредер - крупная и признанная фигура мировой политики. И посол страны, которая клянчит деньги у Германии. Слишком разные весовые категории.
— Алексей Пушков (@Alexey_Pushkov) May 4, 2020
Пушков је назвао Шредера великом и признатом политичком фигуром у светској политици, док је Мељник амбасадор земље која Немачку моли за новац. Према руском сенатору, то су превише различите категорије.
Став Пушкова о неједнаком односу снага у овој опклади дели и члан Одбора за међународна питања Државне думе Русије Сергеј Железњак, који сматра да украјински дипломата није требало да се надмеће с политичким горостасом Шредером, који одлично познаје не само Русију, већ и геополитичке законе. Он је истакао да ће Русија наставити да стрпљиво објашњава Украјини да је Крим заувек део Русије и да су то потврдили и грађани на референдуму.
Изјаву украјинског амбасадора прокоментарисао је и заменик председника Јавне коморе Крима, политички аналитичар Александар Форманчук, који сматра да је Шредер засигурно већ добио условну опкладу коју му је понудио украјински амбасадор и да је то још једна од националистичких бесмислица украјинске владајуће елите.
Раније је украјински амбасадор у Немачкој Андреј Мељник изјавио да је спреман да се клади с бившим немачким канцеларом Герхардом Шредером да ће се Крим „вратити“ у састав Украјине.
Претходно је Шредер у интервјуу листу „Тагесшпигел“ изјавио да сматра да ниједан руски председник никада неће дати Крим Украјини. Он је још нагласио да се залаже за укидање антируских санкција, које је Европска унија увела 2014. године Русији након уједињења Русије и Крима, истакавши да је сарадња са Русијом посебно неопходна у тренутној економској ситуацији, насталој услед пандемије вируса корона.
Подсетимо, Крим је постао део Русије у марту 2014. године, након референдума одржаног после државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.
Према речима председника Русије Владимира Путина, на питање Крима је дефинитивно стављена тачка.