„Нимало не верујем у изјаве типа ’више ништа неће бити као пре‘. Напротив, све ће остати потпуно исто“, наводи Уелбек у писму које је прочитано на француском радију Франце Интер, преноси агенција Бета.
„Нећемо се после изолације пробудити у неком новом свету, све ће бити исто, мало горе“, оцењује овај француски писац.
Пандемија коронавируса, сматра Уелбек, „требало би да има главни резултат убрзавање одређених мутација које су у току“, а посебно „смањење контаката међу људима“.
„Епидемија коронавируса даје величанствен смисао овој тешкој тенденцији: као да нека застарелост погађа односе међу људима“, наводи Уелбек.
Уелбек такође сматра да би „било пођеднако погрешно да се каже како су људи поново открили смрт“ и додаје да „смрт никада није била тако дискретна као последњих неколико недеља“.
„Жртве се своде на бројке у статистици свакодневних смрти и анксиозност се шири међу становништвом док укупно повећање има нечег необично апстрактног“, наводи Уелбек
Писац додаје да је ових недеља важан податак и старосна доб болесних.
„До када би их требало реанимирати и лечити? 70, 75, 80 година?“, истиче овај француски писац.
„У сваком случају, никада нисмо са таквом спокојном бесрамношћу изрекли чињеницу да сваки живот нема исту вредност“, сматра Уелбек, најпревођенији живи француски писац.
Више од 25.000 људи је умрло у Француској од пандемије коронавируса која је избила у децембру 2019. у Kини.