Овако политиколог Александар Павић за Спутњик коментарише то што се после привременог затишја због пандемије коронавируса настављају трвења на геополитичкој сцени, па тако, на пример, имамо америчког амбасадора у Израелу Дејвида Фридмана који је позвао премијера Бењамина Нетанијахуа да почне са припремама за анексију палестинске територије на западној обали реке Јордан.
Корона продубила сукобе који су постојали пре пандемије
Тензије на релацијама Вашингтон-Пекинг сада су већ свакодневне. Амерички председник Доналд Трамп описао је пандемију корона вируса као „најгори напад“ икад на Сједињене Америчке Државе, тежи од јапанског бомбардовања Перл Харбора у Другом светском рату или напада 11. септембра пре две деценије. За пандемију је поново оптужио Кину.
„Вруће“ је и на грчко-турској граници јер су, како јавља „Екатимерини“, турски војници и полицајци у претходних дана у неколико наврата пуцали у ваздух при сусрету са грчким граничарима. Последњи у серији инцидената догодио се у четвртак у јутарњим сатима недалеко од села Марасија, на граници две земље, када су турски војници пуцали у ваздух док је поред њих пролазила грчка патрола.
Пандемија није променила људски природу
Чињеницу да заједнички непријатељ свету није донео мир и солидарност Александар Павић објашњава тиме да током короне ни у једној држави није пала власт, односно владају и даље исте елите као и пре пандемије, са истим политикама и истим циљевима.
„Тако имамо да исти они који су правили проблеме у свету пре короне, проблеме праве и сада јер су и даље на власти исти центри. На првом месту ту су западни центри моћи они који су потпиривали сукобе, па су заинтересовани да наставе тамо где су стали“, сматра Павић.
Шта више, додаје наш саговорник, коронавирус се користи као ново средство политичког обрачуна.
„Видимо како Американци покушавају да оптуже Кину за настанак короне и за наводно неспречавање да се она прошири, а заправо пандемију користе као геополитичко средство око којег би изградили антикинеску коалицију. Дакле, корона није могла да промени људску природу, напротив, изазвала је још дубљу економску кризу, па су државе ослабљене јер су њихове привреде доживеле огромне ударце“, оцењује Павић.
Сукоби у свету се настављају
То, како каже, геополитичку слику чини још мрачнијом.
„Зна се да је током сваке кризе један од опробаних рецепата за опстанак на власти налажење спољног непријатеља. Зато онај ко вам је био непријатељ пре короне сада постаје још већи непријатељ, како бисте са једне стране оправдали то што народ још лошије живи, а са друге, грађанима скренули пажњу са те чињенице. Из тог разлога је ситуација у свету сада још лошија него што је била пре појаве короне и мислим да не треба имати илузије да ће корона да доведе до неке међународне сарадње“, категоричан је Павић.
Иако су се, како каже, Русија и Кина потрудиле да нешто у том правцу ураде, то не одговара оним актерима на светској сцени који су заинтересовани за то да и даље постоје геполитичке тензије.