Конференција је, услед пандемије коронавируса одржана у специфичним условима, путем онлајн платформе и окупила је велики број учесника у Србији и Русији који су се укључили из својих домова или канцеларија.
Модератор скупа била је главна уредница српске редакције Спутњика Љубинка Милинчић која је поручила да је ова конференција била прилика да још једном демонстрирамо заједништво два народа која су се увек, па и у оним страшним временима пре 75 година, борила на истој страни и заједно гинула у борбама са често вишеструко јачим и боље опремљеним непријатељем.
„Србија је била једина земља у овом делу Европе која се од самог почетка рата борила против фашизма, као што је била једна од првих која се придружила неговању сећања на жртве рата, које се сада спроводи у целом свету под називом `Бесмртни пук`. Милиони совјетских грађана и готово два милиона грађана Југославије дали су своје животе да би смо ми данас били слободни и најмање што им дугујемо је да их памтимо и поклонимо се њиховим сенима. То је посебно важно данас, када се један велики број земаља труди да поништи историју Другог светског рата и напише нову, у којој је улога Совјетског Савеза потпуно минимизирана“, рекла је главна уредница Спутњика.
Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић честитао је руском народу јубиларну 75 годишњицу победе над фашизмом и Дан победе, један од, како је рекао, најславнијих дана у историји.
„Данас, између осталог и путем ове конференције, гајимо сећања на наше претке, на хероје, на ветеране, али и још једном показујемо да смо на правој страни и да се заједно боримо против заборава и искривљене интерпретације историјских чињеница. Тако је и данас, заједно смо јачи када се човечанство бори са невидиљивим непријатељем, са пандемијом тешког вируса. Опет су Срби и Руси заједно били и опет је руско руководство, на челу са председником Путином, показало своје саосећање, бригу и посвећеност за Србију и братски српски народ и нашло нам се у тренутку када ни самј Русији није ни мало лако“ рекао је Селаковић.
Константин Косачов, председник Одбора за спољну политику Савета Федерације Русије рекао је да је подсећање на победу над нацистима од изузетне важности за нашу историју, поготову у данашњем времену када се чује толико покушаја да се историја ревидира.
Косачов је стога и подсетио на недавну изјаву министра иностраних послова Немачке Хајко Маса, који је рекао да покушаји да се историја ревидира изискује од Берлина конкретан став, који мора да се подудара са иторијским чињеницама.
„Само је Немачка крива за почетак Другог светског рата нападом на Пољску. Само је Немачка одговорна за злочине против човечанства током Холокауста. Сви који у то сумњају и пребацују одговорност на друге народе неправедни су према свим жртвама овог рата. Они на тај начин ревидирају историју и покушавају да поделе Европу“, рекао је Мас
С тим у вези Корачов је оценио да су речи Маса изузетно важне имајући у виду какве се све резолуције доносе у парламентима широм Европе, а потичу од земаља које су се у том рату нашле на „другој“ страни фронта.
„Они сада покушавају да оудзму победу од оних који су је извојевали. Међутим, наше земље су се бориле са исправне стране фронта“, истакао је.
Томе у прилог, додао је Косачов, иду и статистички подаци, будући да је на совјетском фронту током рата уништено укупно 606 нацистичких дивизија, док је на свим осталим фронтовима уништено све заједно 176 дивизија.
Поред тога, по целом свету током рата погинуло је укупно 8.572.566 црвеноармејаца, од којих је ван граница Совјетског Савеза сахрањено 2,8 милиона, што је практично трећина.
„Сваки трећи совјетски војник дао је свој живот за ослобођење Европе од Хитлеровске агресије. Ми морамо да памтимо свакога појединачно“, нагласио је.
Косачов је додао и да је захваљујући Министарству одбране Русије, које је објавило многа документа из Другог светског рата, данас утврђено коме припадају одређене неименоване гробнице, а уједно је позвао и Србију да се тиме позабави, будући да у нашој земљи, како је навео, и даље постоји 14 гробница совјестких војника, а да није познато ко је у њима сахрањен.
„У њима је, према подацима руског Министарства одбране, сахрањено 5.257 совјетских војника, од којих се за 1.126 војника не зна име, за сада. Желим да предложим да се покрене заједничка иницијатива да се та имена дознају како бисмо се поново присетили свих тих хероја који су заједнички са српском војском ослобађали Југославију. И Србија и Русија деле понос када је реч о нашим прецима који су однели победу у Другом светском рату и нипошто не смемо да заборавимо њихове подвиге. Заједнички ћемо се трудити да се историја не ревидира и да наши потомци сазнају праву истину минулих догађаја“, закључио је.
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да овај празник представља уједно и велику тугу, али и велики понос, не само за наше претке, већ и за њихове потомке који су одбранили своје отаџибине од немилосрдног непријатеља.
„Припадам генерацији оних који су слушали приче људи који су ратовали, који су били на фронту, њихових пријатеља који су се борили против непријатеља, против оних који су преживели невероватне муке, несхватљиве за данашње друштво. Народи Совјетског Савеза и источне Европе били су жртве мизантропије и агресије“, рекао је.
Упркос томе, истакао је амбасадор, великом ценом, Совјетски Савез је однео највећу у историји победу и ослободио Европу.
„Због тога, веома нам је тешко што видимо покушаје да они који су убијали практично целе сада покушавају да ревидирају истроију“, нагласио је.
Боцан-Харченко је додао и да је Србија, односно тадашња Југославија, била земља која се није предала и борила се до краја против Немаца.
„Сарадња је постојала и тада, а постоји и сада. Нећемо дозволити да нам обришу историју, нико то не зна боље него Србија“, закључио је он.
Како је навео министар за иновације и технолошки развој и председник Фондације Бесмртни пук Србија Ненад Поповић, Дан победе је велики дан у руској и српској историји.
„Руси су дали највеће жртве у Другом светском рату, а Срби су, сразмерно броју становника по жртвама одмах иза Русије. Без те победе Европа би данас цела била поробљена и цинично је данас када неки кажу да Русија и Србија нису део Европе. Ове Европе данас, без Русије и Србије, без наших дека и бака, не би ни било“, рекао је Поповић.
У видео конференцији учествовали министар у Влади града Москве, затим Елеонора Митрофанова, руководилац руске агенције „Россотрудничество“, Артјом Хуторски, руководилац Извршног комитета међународне манифестације „Бесмртни пук“, Никола Селаковић, генерални секретар председника Србије, Горан Весић, заменик градоначелника Београда, као и Мила Ђорђић, ветеран из Другог светског рата.