„Нажалост, то би био доказ да су јединство и усаглашеност земаља ЕУ на пољу спољне политике једнако крхки као и пре неколико година“, рекао је он.
Према мишљењу стручњака, завршетак градње гасовода је решена ствар, међутим, САД и земље ЕУ, које се противе изгради, морају да изврше дипломатски и политички притисак на Немачку.
Експерт је истакао да Берлин не мења позитиван став када је реч о гасоводу, и већ две године званичници тврде да пројекат није политичког карактера, него чисто економског.
Према мишљењу Зајончковског, власти Немачке не одустају од својих ставова, јер би то значило „симболичан губитак федералне владе Ангеле Меркел“.
„Северни ток 2“
Крајем прошле године амерички председник Доналд Трамп потписао је војни буџет који предвиђа санкције против гасовода „Северни ток 2“ и „Турског тока“. Сједињене Америчке Државе захтевале су да компаније које полажу цеви за гасоводе одмах престану са радом. Швајцарска грађевинска компанија „Олсиз“ повиновала се захтевима САД.
Американци се боје да ће Европска унија зависити од испоруке гаса из Русије и зато покушавају да осујете пројекат и истовремено створе услове за испоруку америчког течног нафтног гаса Европи по већим ценама.
Немачка је критиковала санкције Вашингтона против Русије, а према речима портпарола компаније „Норд стрим 2 АД“, за завршетак изградње гасовода остаје да се положи око 160 километара цеви на два крака.