00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Русија не ратује у Либији, већ се залаже за преговоре

© AP Photo / Mohammed Ben KhalifaТриполи, Либија
Триполи, Либија - Sputnik Србија
Пратите нас
Док амерички Стејт департмент оптужује Русију да се меша у унутрашња питања Дамаска и Триполија, западни медији оркестрирано оптужују Кремљ за стотине руских плаћеника у Либији.

Позивајући се на процурели извештај Уједињених нација, медији наводе да од 800 до 1.000 плаћеника руске приватне војне компаније „Вагнер“ могу подржати борбу Либијске националне армије, лојалне генералу Халифе Хафтару, против снага Владе у Триполију.

„Оптужбе изнете против Русије заснивају се на тези да одређене компаније са руским учешћем које послују у Либији, спроводе политичку линију Москве и да су директно подређене Кремљу. Заправо, руске компаније су заиста присутне у Либији и раде са обе сукобљене стране. Неки од њих раде у Триполију са Владом националног јединства, док други раде на истоку са Либијском националном армијом, поправљајући технику и обучавајући војнике. Све је то довело до тога да Русија крајем 2019. године, захваљујући тим компанијама, постигне озбиљан успех у Либији, што је подстакло Запад да интервенише и преговара“, каже за Спутњик руски експерт Григориј Лукјанов.

Преговори су једини решење сукоба у Либији

Стручњак додаје да се позиција руске државе није променила и да је руски шеф дипломатије Сергеј Лавров осудио Хафтара због једностраног повлачења из преговора. Русија је још једном потврдила своју посвећеност тези да либијска криза нема друго решење осим политичког и да је то решење могуће само у директним преговорима зараћених страна.

„Русија не подржава ниједну страну“, истиче Лукјанов.

Либијски генерал Халифа Хафтар - Sputnik Србија
Русија: Немамо никаквог утицаја на самопроглашеног вођу либијског народа — генерала Хафтара

Москва је у више наврата одбацила оптужбе о „војној интервенцији“ у Либији, а оптужбе о "руским плаћеницима" назвала је гласинама. Такође, Москва подсећа да су земље чланице НАТО 2011. године прекршиле Резолуцију Савета безбедности УН, како би се решиле тадашњег лидера те земље Муамера ел Гадафија, а као последица тога земља је запала у тешку кризу.

„Руски плаћеници“ - инструмент информационог рата

У извештају о „руским плаћеницима“ у Либији на 57 страна, који су саставили независни посматрачи из комитета УН за санкције према Либији, наводи се да се оперативци Вагнера у Либији налазе од октобра 2018. године, те да „пружају техничку подршку за поправке војних возила и учествују у борбеним операцијама“. Лукјанов такве извештаје назива „информационим ратом“

„Постоје бројне потврде да руске компаније раде са обе стране. На форуму „Русија-Африка“ присуствовали су представници обе Владе. Многе руске компаније послују у Либији у различитим деловима земље и раде са различитим партнерима. Њихови интереси нису политички, већ економски. Али компанија „Вагнер“ званично не постоји, она је производ информационог рата који се наставља између Русије и бројних западних земаља“, објашњава експерт.

Лукјанов подсећа да у Либији, земљи са огромним резервама нафте, букти рат од 2011. када је с власти срушен дугогодишњи лидер Муамер Гадафи. Годинама су овде радиле стране компаније које се баве производњом нафте и које су морале да осигурају безбедност својих запослених.

Рат ће и даље да букти

Лукјанов напомиње да се тренутна ситуација у земљи не разликује много од 2019. године, јер су споразуми постигнути на Берлинској конференцији, уз учешће страних представника, од самог почетка покренули одређене сумње као инструмента за стварно решавање политичких конфротација између сукобљених страна.

Поглед на Московски Кремљ - Sputnik Србија
Кремљ: Путин није слао војне трупе у Либију

„Било је само питање времена када ће стране изаћи из крхког примирја. И то се догодило - маршал Хафтар одбио је да се придржава споразума о прекиду ватре и призна легитимитет Владе националног јединства, а такође објавио је о спремности војске коју води и спремности да преузме контролу над земљом током периода кризе. Борбе су настављене са обе стране. Овај став Хафтара увелике је условљен његовим незадовољством због тога како су реализовани постигнути споразуми Берлинског конференције о безбедности. Увидевши да му преговори неће помоћи да постигне своје политичке циљеве, он је, као и пре напустио преговоре. Војно решење за њега је једино могуће. И прошле године он је веровао да ће му само напад на Триполи помоћи да успе, а да преговоре треба водити само о капитулацији противника“, каже Лукјанов.

Експерт напомиње да се генерал Хафтар ослања на подршку споља, коју добија од Египта, Уједињених Арапских Емирата и одређених политичких кругова у Француској, који га подржавају у СБ УН, блокирајући све покушаје његове осуде на међународном нивоу.

Халифа Хафтар - Sputnik Србија
Мировни споразум више не важи: Генерал Хафтар се прогласио вођом либијског народа

Званична Москва је саопштила да ће Русија наставити да помаже нормализацију ситуације у Либији и да тражи излаз из кризе, али Лукјанов очекује да ће се рат у тој земљи наставити.

„Тренутно стране немају другу могућност него да ратују. Исти фактори који су спречили Хафтара да освоји Триполи прошле године сада му се супротстављају. Хафтар контролише територије са изузетно малим становништвом. Већина становништва живи на северозападу, на територији коју не успева да узме под контролу. У тим условима, он мора да потроши огромна средства и снагу на то да одржи контролу над својим територијама. Међутим, у условима корона вируса, не треба очекивати да ће га неко спречити да промовише војно решење сукоба. Он ће, свеједно, радити оно што најбоље зна – ратовати“, закључио је Лукјанов.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала