Ради се о страху од спољашњег света, а такве особе имају страх да напусте кућу у којој су провели последња два месеца, где се осећају сигурно, док их плаши спољашњи свет и могућност да се заразе, преноси Танјуг.
Према проценама, најмање милион Италијана пати од овог поремећаја.
Симптоми које не би требало подценити су и несаница и иритираност. А особе које су највише подложне су они који се слабо прилагођавају промењеним условима као и особе које имају друге психолошке проблеме.
Према најновијем истраживању у Италији, Шпанији и Енглеској, стрес, анксиозност, депресија, страх од губитка посла, рад на даљину у скученим становима, беспарица, фактори су који су утицали да 41 одсто Италијана, 46 одсто Шпанаца и 42 одсто Енглеза ризикују да из пандемије изађу са психолошким проблемима.
„Изненађени смо високим нивоом психолошке осетљивости људи које смо испитали. Социјално-економски фактори у време пандемије учинили су да се људи много више плаше стреса, него могућности да буду заражени вирусом“, каже Кристијано Кодањоне, професор на Универзитету у Милану и један од истраживача.
Истраживања из Шпаније и САД потврђују да и у тим земљама, у време пандемије, расте број психолошки осетљивих особа.
Прочитајте још: