„Трампови поступци у вези са улагањем вета могу имати два циља. Прво, ово питање је део страначких неслагања у САД и покушај да се победи на предстојећим изборима. Други аспект подразумева да су САД, вероватно, усмерене на војни сукоб са Ираном. Надамо се да Трампови поступци нису диктирани другим циљем, јер ће одговор Ирана на било какву војну авантуру САД бити суров“, истакао је Џалали.
Он је такође додао да ће Техеран одлучно одговорити у случају да Савет безбедности УН донесе одлуку да се продужи ембарго на оружје Ирану, али да Иран неће бити иницијатор могућих корака војног карактера.
„Како је написао председник Ирана Хасан Рохани у свом писму шефовима земаља-учесника Заједничког свеобухватног акционог плана, Иран ће одлучно реаговати на покретање тог питања у Савету безбедности и продужавању ембарга на оружје. На такве провокације се може одговорити на различите начине. Али, када је реч о могућем војном одговору, треба да кажем да се Иран увек залагао за мирни и законити начин решавања проблема“ , нагласио је Џалали.
Како је истакао, историја показује да Иран у последњих сто година није започео ниједан рат, само се штитио.
Раније је амерички државни секретар Мајк Помпео изјавио да ће Вашингтон учинити све како би се продужио ембарго на испоруке оружја Ирану.
Подсетимо, шесторка међународних посредника (Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД и Француска) и Иран потписали су 2015. године Заједнички свеобухватни план дејстава у вези са иранским нуклеарним програмом. Споразумом је предвиђено укидање санкција Техерану, у замену за ограничавање иранског нуклеарног програма. САД су у мају 2018. године објавиле да иступају из Споразума и обновиле санкције Ирану.