Овај систем, који је заснован на једној слабости вируса корона, омогућио би да се покрену привредне активности и живот донекле врати у нормално стање, а да не дође до скока броја заражених и већ га разматрају аустријски државни органи, преноси Хафпост.гр
Та слабост вируса је период од три дана, од тренутка када се неко њиме зарази док не постане преносилац. Аутори предлога, Ури Алон и Рон Мило са израелског Научног института Вајцман, те Еран Јашив, професор економије на Универзитету Тел Авив и у Лондонској школи економије, кажу да би рад требало организовати у двонедељним циклусима.
Тако би запослени радили четири дана као и обично, поштујући заштитне мере као што су ношење маски и држање безбедног одстојања. У наредних десет дана, када постоји могућност да вирус некоме пренесу ако су се заразили, били би у карантину код куће.
Просветне власти Аустрије одлучиле су да примене тај систем у школама од 18. маја.
Тако би, према анализи Института Вајцман, репродукциони број вируса био мањи од један, чиме би било избегнуто његово експоненцијално ширење.
Научници сматрају да би тако чак и заражени који немају симптоме могли да буду у контакту са другим колегама, а да вирус не пренесу. Рад у предузећима и у школама на тај начин био би организован по групама, док би они који су у самоизолацији могли да раде или прате наставу од куће. Било би могуће и организовати посао и наставу тако да родитељи и деца у исто време проводе период самоизолације код куће.
Како наводе израелски професори, оваквим системом смањује се могућност наглог скока броја заражених отварањем фирми, избегава се ново увођење строгих карантинских мера, помаже се привреди, али и запосленима, да почну да зарађују како би се смањиле економске штете од пандемије.
Прочитајте још: