„Још једна манифестација русофобије и синофобије, које се у последње време активно спроводе у неким западним земљама, био је и покушај да се медицинска помоћ коју пружају Русија и Кина представе као жеља да се хуманитарна помоћ искористи у циљу јачања геополитичког утицаја. Посебну забринутост изазива тежња да се тема коронавируса користи као изговор за занемаривање међународног права, за искоришћавање тактичких предности или подмиривање рачуна с неповољним владама или геополитичким конкурентима”, истакао је Рјабков.
Нажалост, додао је он, ова нова заједничка претња није допринела ублажавању геополитичких несугласица, већ је погоршала идеолошку и информациону конфронтацију.
Оптужбе против Кине неутемељене
Руски званичник је такође нагласио да Москва сматра да су оптужбе Сједињених Америчких Држава да је Кина одговорна за ширење пандемије вируса корона неутемељене и да нема никаквих основа оптуживати кинеске власти за неблаговремено или неадекватно реговање поводом пандемије.
Рјабков је закључио да из свакодневних оптужби политичара, дипломата и највиших званичника Вашингтона против Кине, произилази да САД покушавају да целој међународној заједници наметну антикинески дискурс.
Глобалне последице пандемије
Заменик руског министра спољних послова се, поред овога, осврнуо на пад пословне активности у целом свету услед пандемије и нагласио да последице тек треба проценити, као и да ће се карантин, несумњиво, негативно одразити на светску економију.
Рјабков је оценио да је важно да током самита Савета безбедности Уједињених нација, лидери земаља предложе колективне мере за борбу против пандемије и смањење глобалне војне опасности, као и да још једном потврде посвећеност општим нормама међународног права.
Он је подсетио да је идеју за одржавање таквог састанка раније изнео руски председник Владимир Путин.